SPONSORLU İÇERİK - Odgers Berndtson

Multidisipliner Çalışma Deneyimi

3 Aralık 2019, Salı

Bir Gün CEO Programı, sıra dışı bir deneyim oldu. Bu zamana kadar katıldığımız tüm projelerden, hekatonlardan veya çalışma gruplarından tamamen farklıydı.

Öne çıkan itibarlı bir kurumun lideri ile bir gün geçirmenin ötesinde program boyunca yaşadığımız dönüştürücü deneyimin kendisiydi. Bu deneyimi eşsiz kılan en önemli dinamiklerden biri Odgers Berndtson ekibinin bizlere verdiği önem ve hissettirdiği değerdi. Program etrafında bir araya gelen tüm yeteneklerin geleceğe umutla bakmasını, programın sonuna geldiğimizde hayat boyu sürebilecek iş birliklerinin veya dostlukların temelinin atılmasını sağlayan çevremizde ve kendi içimizde ihtiyaç duyduğumuz güveni yeniden tesis etmeye dair bilinçli kurguydu. Okulda öğrendiklerimizin üzerine ne koyabiliriz diye baktığımda veya bir staj deneyiminden geleceğimizi şekillendirmek için neyi çekip çıkarmalıyız diye düşündüğümde “kayıp parçanın” böyle bir deneyim olduğunu programa katıldıktan sonra anlama fırsatımız oldu.

Yaklaşık on aya yayılan değerlendirme süreci ve gelişim atölyeleri boyunca, yerli ve yabancı uzman ekiplerle ve CEO’larla çok farklı disiplinlerden gelen öğrencilerle bir araya gelerek bugünün problemlerine çözüm getirmek ve geleceğe ışık tutmak üzerine deneyler yaptık. Bugünün ve yarının liderlerinin uyum içinde bir arada çalışabilmesinin, birbirlerinden öğrenebilmesinin ve birbirlerinin bakış açısını zenginleştirmesinin öneminin ve bu doğrultuda yaratılması gereken yeni çalışma modelleri ihtiyacının farkına vardık.

Sürdürülebilir gelişim ve yüksek performans için ‘ortak akılla hareket etme’ zorunluluğu olduğunun bilincine vardık. Fırsatları doğru değerlendirmek, tehditlerin üstesinden gelebilmek için herkesin, hem kurumsal hem şahsi boyutta, sorumluluk üstlenmesi, cesur ve yenilikçi düşünce ve davranış şekillerini içselleştirerek ‘elini taşın altına koyması’ gerektiğini program boyunca deneyimledik.

Programa katılan çoğu gencin ve en önemlisi bugünün liderlerinin sadece kendi işlerini ve kariyerlerini değil, topluma ve dünyaya fayda sağlamak istediklerini ortaya koyan yaklaşımları bizler için oldukça heyecan verici bir kazanım oldu. Programa hayat veren ekibin ve Odgers Berndtson Türkiye Yönetici Ortağı Ayşe Öztuna Bozoklar’ın geleceğin şekillendirilmesinde sorumluluk alma heyecanını, ortak çabayla hareket edildiğinde yaratılan olumlu deneyimin örneklerini birinci elden görme fırsatını bulduk. Yaş ve deneyim ne olursa olsun, bu değerleri ve kolektif bilinci paylaşan insanları bir araya getirmesi, Bir Gün CEO Programı’nın olumlu ve hızlandırıcı etkisini oluşturduğunu anladık.

Bir Gün CEO Programı kapsamında Ayşe Öztuna Bozoklar ile 2 gün geçirerek Odgers Berndtson Türkiye ofisinin 5 yıldır yürüttüğü ve Uluslararası Yönetim ve İcra Kurulu Dinamikleri Programı’na katılma fırsatımız oldu. Yönetim Kurulu ve İcra arasındaki stratejik bağı kuvvetlendiren program esnasında üst düzey yöneticilerin ne kadar farklı ve karmaşık problemlerin üstesinden gelmeye çalıştıklarına dair örnekler gördük. Şirketlerin yapısı, iç dinamikleri ve yönetim kurullarında karşılaşılan olası krizlerin nasıl çözümlenebileceğine dair simülasyonlar ile iyi uygulama örneklerini programın hocası Strateji Profesörü Murray Steel’den dinleme şansımız oldu.  Bugünün pek çok yapılandırılmış şirketinin “Genç Danışma Kurulları”nın katkısıyla nesiller arası farklılıklardan yararlanarak farklı bakış açılarıyla etkin karar alma mekanizmaları tesis etmesinin önemi, panellerde değerlendirildi. Böylece yönetim ve icra kurulları dinamiklerine henüz üniversite öğrencisiyken katkı sağlayabildiğimizi görmek, fikirlerimizin dinleniyor olması hem kendimizi daha iyi ifade etmemizi sağladı hem de gerçekleştirebileceklerimizle ilgili bize inanç aşıladı.

Bizim gibi gençlerin gelecekten ne beklediğini birinci ağızdan duymanın, birlikte ortak bir gelecek dönem yol haritası çizmenin Ayşe Öztuna Bozoklar için oldukça önemli olduğunu en çok hissettiren Ayşe Hanım bize tutkuyla severek çalışacağımız bir işi keşfetmemiz için sürekli yönelttiği, incelikle dile getirdiği soruları oldu. Bizleri düşünmeye sevk ederken cevaplarımızı heyecanla dinleyen bir lideri ve ekibini karşımızda görmek empatinin geleceği inşa etmek için neden en öne çıkan yetkinliklerden biri olduğunu anlamamızı sağladı.

Bir Gün CEO Programı dünyayı anlamaya çalışan, duyarlı, kendisinin ve çevresinin farkında, eleştirdiği konulara çözüm getirmeye yönelik çalışabilen, olumlu etkileşim için ortam yaratan; “multidisipliner” çalışma deneyimi sunan; alanında kendini geliştirmiş üst düzey iş insanlarıyla beraber çalışmayı mümkün kılan kıymetli bir fırsattı bizim için.

Bu sene ikinci yılını geride bırakan programın katılımcı kurumların, vizyoner liderlerin ve özel bir genç neslin paylaşımlarıyla , katkılarıyla daha da gelişeceğine, daha da büyük bir farkındalık ve zengin bir deneyim sunacağına inanıyoruz.

Paylaş:

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş