SPONSORLU İÇERİK - YTÜ Yıldız Teknopark

Değişime Yön Veren Topluluk: Yeni Dünya Startup House!

22 Eylül 2022, Perşembe

Topluluk yönetimi günümüzde yeni bir iletişim modeli olarak sık kullanılan bir terim hale geldi. Özelikle kurumlar, üyelerine daha yakın olabilmek, onları iyi anlamak, kitlelerin savunuculuğunu yapmak için yeni nesil topluluklar oluşturuyor, girişimcilik ve inovasyon ekosisteminin gelişmesi için çabalıyor. Bu toplulukları uzun vadede motive etme çabası ise hem geleceğin iş modellerinin şekillendiriyor hem de bazı toplulukların diğerlerinden öne çıkmasını sağlıyor.

Şimdi gelin, bazı başarılı global örnekleri inceleyelim.

Üyeleri, kullanıcıları ve müşterileriyle derin ve anlamlı ilişkiler kuran topluklardan, 3,9 milyar dolarlık pazar hacmine ulaşan ve popüler Metaverse projelerinden olan TheSandbox topluluğu, dijital olarak birbirine bağlı, demokratik başarılı bir topluluk örneğidir. Kullanıcıların tasarım, paylaşım ve NFT varlıklarını satabilme yetkisine sahip olduğu, topluluk tarafından yönetilen merkeziyetsiz bir dünya olan The Sandbox, Metaverse, geliştiriciler ve oyun severler tarafından oluşturulan içerikleri ödüllendiriyor.

LEGO ideas topluluğu ise üyelerinin aidiyet duygusunu hissetmeleri ve paylaşmaları için oluşturulmuş, birlikte yaratma, yenilik ve işbirlikçi yaklaşımı benimseyen 1,8 milyondan fazla üyeden oluşuyor. Üyelerin fikirleri, yalnızca hayata geçirilip dünyanın dört bir yanındaki rafları doldurmakla kalmıyor, LEGO’nun sosyal medya kanallarında ve pazarlama kampanyalarında kullanabileceği içeriklere dönüştürülüyor. Aynı zamanda LEGO’nun hangi ürün gruplarına yatırım yapacağı konusunda daha isabetli kararlar almasına yardımcı oluyor.

Başarısıyla öne çıkan bir diğer grup da Harley Davidson topluluğu. “Harley yaşam tarzını” teşvik etmek amacıyla bir araya gelmiş bu topluluk 1 milyondan fazla üyeyi birbirine bağlıyor. Topluluk, üyelere özel avantajlar, etkinlikler ve Harley markasına özel erişim imkanları sağlıyor.

Peki bu toplulukların diğerlerinden daha etkili olmasının ardında ne yatıyor? Topluluk yönetiminin başarılı örneklerinden ve YTÜ Startup House olarak kendi çalışmalarımızdan yola çıkarak en etkili topluluk yönetimi uygulamalarını sizler için derledik.

Başarılı topluluk yönetimi için altı uygulama önerisi

Değerli içerikler yaratın: Üyeleriniz ile sürekli güncel içerikler yaratmakla işe başlayabilirsiniz; ürünler ve hizmetler ile destek vermenin ötesine geçerek değer yaratın. Toplulukta aktif olmayan üyeler için, topluluğa ait hissettirmenin özgün yollarını araştırın. Deneyimi kişiselleştirerek, gerçek hayatla irtibat kurun. Üyeleriniz ile marka bilincini artırın. Düzeni güncellemeler, duyurular ve etkileşimli yayınlar yayınlayarak, kullanıcının tonunu siz belirleyerek harika işler çıkarabilirsiniz.

Proaktif bir yaklaşım benimseyin: Üyelerinize proaktif bir yaklaşım ile geri bildirim alın, sürekli yeni fikirler toplayın ve yaratıcı sorular sorarak onları daha yakından tanıyın. Kitlenizin ihtiyaçlarına odaklanın ve önceden duyarak onların ihtiyaçlarına göre konuşun. Reaktif yaklaşımdan proaktif bir yaklaşıma geçiş sergilemeniz durumunda, sürekli üyelerin anlık sorularını yanıtlamak zorunda kalmaz, diğer proje ve etkinliklere yoğunlaşmaya fırsat bulabilirsiniz.

Topluluğa aidiyeti teşvik edin: Toplulukların bir parçası olabilmek için kişiler yıllarını harcarlar. Maddi katkı sağlamanın yanı sıra, daha fazlasını sunarak hizmet ederler. Çünkü, topluluğa yapılan bir yatırım size sadakat kazandırır ve sadakat, üyelerinizin geri gelmesini sağlar. Üyelerinizin daha derin bir bağ kurmasını sağlamak için buluşmalar organize etmek çok iyi bir yoldur.

Topluluğun sesini duyurabilmesini sağlayın: Üyelerimizin kendilerini birçok şekilde ifade etme şansı vermeniz akıllıca bir hareket olacaktır. Kaygılarının duyulduğundan ve yanıt aldıklarından emin olun. Zira üyeleriniz duyulduklarını ve değerli olduklarını her zaman hissetmek isterler. Topluğunuzu yaratıcı becerilerini uygulamaya teşvik eden aktiviteler organize edebilirsiniz.

İzlenebilir metrikleri kullanın: Topluluğunuzun başarıya ulaşıp ulaşmadığını öğrenmek ve etkinliğini ölçmek için izlenebilir metrikler sunan analiz araçlar kullanmak etkileşimin sürdürülebilirliği açısından elzem bir konu. Bu araçlardan faydalanmanız sürekli iyileştirmeler yapabilmenizi ve geleceğe yönelik uygulanabilir kararlar almanızı sağlayacaktır.

Ödüllendirin ve güçlendirin: Topluluklara en fazla katkıda bulunan üyelere ödüller verilmesi, bu üyelerin özel etkinliklere davet edilmesi, topluluğa içerik üreterek katkıda bulunan üyelere doğrudan mesaj gönderilerek teşekkür edilmesi gibi güçlendirme taktikleri bilindik ama etkisi azımsanmayacak kadar yüksek olan uygulamalardır. Bu yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Aktif katılım sağlamanın etkili bir yolu da ödüllü yarışmalar organize etmek olabilir.

Topluluk yönetiminde YTÜ Startup House yöntemi

YTÜ Startup House olarak başarılı topluluk yönetimiyle değişime yön vermenin önemine inanıyoruz. Bizler de yukarıda bahsettiğimiz başarılı global toplulukları takip ediyor, başarılı uygulamalardan ilham alıyoruz. Peki bizler nasıl topluluk oluşturuyoruz, üniversite ve teknoparklara topluluk yönetimini nasıl geliştiriyoruz? Sizlerle en önemli taktiklerimizi paylaşmak isteriz.

YTÜ Startup House, Yıldız Teknik Üniversitesi’nin 111 yıllık Ar-Ge birikiminin verdiği güçle ve sahip olduğu kitlelerin aidiyetiyle, geleceğin unicornlarını çıkarmak için öncülük edecek, ilham verici bir topluluk kurmayı hedefledi ve bunu başardı. Yola çıkarken bilgi ve deneyimlerini paylaşarak girişimcilere yenilikçi gelecek için çözümler üretmelerini arzu ettik. İlham veren, sürdürülebilir bir gelecekte girişimcileri bir araya getirmek, tutkulu fikirleri gerçeğe dönüştürmek için süreçleri hızlandırmak bizim önceliğimizdi.

Bu motivasyonla paydaşlarımızla birlikte çalışırken öncelikle etkileşim odaklı olmaya özen gösteriyoruz. Gelecekteki yeniliklerin gelişimini desteklemeye, bunun için paydaşlarımızla bilgi paylaşımına ve birlikte yaratmaya öncelik veriyoruz. Şeffaf bir yöntemle girişimcilerin potansiyellerini hayata geçirmelerine yardımcı olmak ve onlarla coşku, yaratıcılık ortamında ilerlemelerini sağlamak adına dinamik değer önerileri sunmaya gayret ediyoruz. Bu süreçte çok şey öğrendik.

Öncelikle, sınırları aşacak milyar dolarlık yıkıcı girişimlerin doğuşunu hızlandırmak istiyorsanız yeni nesil topluluk yönetimi üyelerinin sesi olmanın önemini fark ettik. Buna yönelik YTÜ Startup House çatısı altında “1911 Business Hub” ile topluluk yöneticilerinin bilgi ve teknik tecrübelerini paylaşabilecekleri bir platform meydana getirdik. Business Hub’ı mentörlerin, girişimcilerin, yatırımcıların ve tüm üyelerin sürekli bilgi ve tecrübelerini paylaştığı bir alan olarak tasarladık. Ve bu çalışmalarımız meyvelerini vermeye başladı.

YTÜ Startup House üyelerimizi “Neden bu topluluğun üyesi olmalıyız?” sorusunu değil, “1911 Business Hub topluluklarına daha fazla nasıl katkı sağlayabiliriz?” sorusunu sorduğunu görmek bizi çok mutlu ediyor. Bu bakış açısı ve aktif katılımın sürekli artması doğru yolda olduğumuz gösteriyor. YTÜ Startup House girişimlerine erişim ve inceleme hakkı, YTÜ Startup House şubelerine erişim ve ücretsiz ofis kullanımı, nitelikli personele erişim, demoday günlerinde yatırım ve işbirliği yapma imkanı ve YTÜ Starverse dünyasına erişim ise aktif katılımı sürdürülebilir kılmak için ayrıcalıklı üyelerimize sunduğumuz imkanlardan bazıları.

Oyun sektöründen ilham alan yeni bir saha

Tüm dünyada hızlı bir büyüme gösteren ve ülkemizde de bir ivme yakalayan e-spor ve oyun ekosisteminin desteklenmesi ihtiyacından yola çıkarak 1911 Business Hub’ın başarılı oyun topluluk yönetimi, GamesUP projesi fikrini hayata geçirdik. GamesUP, oyun alanında yürüttüğü girişimcilik programlarıyla topluluk yöneticilerinin, tasarımcılarının ve ürün geliştirici takımlarının son zamanlarda yoğun ilgi gösterdiği bir teknoloji merkezi haline geliyor. Oyun endüstrisindeki profesyonellerin ihtiyaç duyduğu her türlü kaynağı canlı, dinamik topluluklara ev sahipliği yapıp yöneterek, hedeflerine ulaşmada destek sunmak adına her gün yeni başarılara imza attığını görmekten gurur duyuyoruz. Bu da İstanbul’da oyun sektöründeki en büyük topluluğunu yöneterek, ülkemizde oyun ekosistemin gelişimine katkı sağlamaya devam etmemiz için bize motivasyon oluyor.

Heyecan ve değer oluşturmak adına yeni söylemler inşa ederek iletişimi artırmak, organik bir büyüme sağlamak, özgün ve şeffaf şekilde üyelerimizin güvenini kazanmak için yakın gelecekte daha da güçlü adımlar atacağız. Ekosisteminin sesi olma yolunda daha da güçleneceğimize dair inancımız ve vizyoner duruşumuzla sektöre ilham olmaya devam edeceğiz.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş