Yeşim Öztekin

Digital Turbine Ülke Direktörü

“Türkiye’de ve Avrupa’da Farklı Pazarlarda Daha Aktif ve Etkin Rol Oynayacağımız Bir Döneme Girdik.”

23 Kasım 2023, Perşembe

Mobil büyüme platformu Digital Turbine yeni Ülke Direktörü Yeşim Öztekin ile inovasyona yaklaşımları, büyüme stratejileri ve farklı müşteri segmentleri arasındaki değişen ihtiyaçları dengelemek hakkında konuştuk.

Öncelikle, Digital Turbine’ın mobil endüstrisi içindeki rolünü ve şirketin misyonunu ve operasyonlarını yönlendiren temel prensipleri kısaca anlatabilir misiniz?

Digital Turbine, dünya lideri telekom operatörleri, reklamverenler ve yayıncılar için üstün mobil tüketici deneyimleri ve sonuçları sağlayan bağımsız bir mobil büyüme platformu. Digital Turbine'ın dünya çapında neredeyse bir milyar cihaza önceden yüklenmiş olan On-Device teknolojisi, güçlü sonuçlara ve dağıtım ve para kazanma konularında partnerlerine daha iyi alternatifler sunuyor.

Hızlı büyüyen ve startup zihniyetine sahip halka açık bir şirket olarak şirket değerlerimiz bize rehberlik ediyor ve hem bireysel hem şirket bünyesinde sahip olduğumuz tüm ekipler hem de şirket olarak nasıl faaliyet gösterdiğimizi yansıtıyor. Ekiplerimiz, yeniliklerimiz ve teknolojimizle farklı pazarlara hizmet vermek için dünya çapında 16'dan fazla ülkede çalışıyor ve kampanya hedeflerinizi aşan reklamlarınızın tüm potansiyelini açığa çıkarıyor. Bu dinamik dünyada, kullanıcı ve pazar trendlerini doğru analiz etmek, iş ortaklarımızın pazarlama hedeflerini anlamak ve onlara en doğru çözümleri sunarak üstün bir kullanıcı deneyimi sağlamak büyük önem taşıyor.

Bu vizyona ulaşma hedefimizin bir parçası olarak, İstanbul'un tam kalbindeki en büyük merkezlerimizden birine liderlik ediyorum. Ekibimiz burada, kreatif hizmetlerden teknolojiye, pazarlamadan finansa kadar geniş bir yelpazede operasyonlarımızı kapsıyor. Birden fazla zaman diliminde ve farklı ülkelerdeki ekip üyeleriyle birlikte çalışarak, Digital Turbine'ı gerçek anlamda global bir şirket haline getirerek şirketimizde önemli bir rol üstleniyoruz.

Digital Turbine, reklamverenlerden OEM’lere ve yayıncılara kadar çeşitli paydaşlara hizmet veriyor. Şirket, müşteri odaklı bir yaklaşımı nasıl sürdürüyor ve reklamverenler, OEM’ler ve yayıncılar gibi farklı müşteri segmentlerinin değişen ihtiyaçlarına nasıl adapte oluyor?

Digital Turbine'ın uçtan uca çözümler sunan platformu, tüm hedef kitlelerden iş ortaklarımıza farkındalık, satın alma ve para kazanma ihtiyaçlarında çıtayı yükseltme olanağı sağlıyor. DT'nin dünya çapında neredeyse bir milyar cihaza yerleştirilmiş On-Device teknolojisi, benzersiz erişim gücüyle birleşiyor; mobil reklamlarımız her ay 1,2 milyardan fazla kullanıcıya ulaşarak güçlü bir platform yaratıyor.

Vizyonumuz, birlikte çalıştığımız her paydaşın Digital Turbine teknolojisinden yararlandığı, diğer paydaşların da aynı ekosisteme katkı sağladığı bir ekosistem yaratmak. Örneğin, uygulama geliştiricileri dünya çapında yüz milyonlarca cihaza doğrudan erişimden faydalanarak çok büyük bir dağıtım fırsatı yaratıyor. Bu arada operatörler daha iyi bir cihaz deneyiminden ve cihazın tüm kullanım ömrü boyunca geçerli olan yeni bir gelir akışından yararlanıyor. Marka reklamverenleri ve dünyanın en büyük reklam ajansları, uygulama geliştiriciler için reklamdan para kazanma çözümleri ve Digital Turbine'ın yarattığı ekosistemden kazanan daha birçok mobil paydaş bağlamında da benzer örnekler verilebilir.

Digital Turbine, teknoloji platformunun içerik dağıtımı ve kullanıcı kazanımının önde olması için inovasyona nasıl yaklaşıyor ve mobil büyüme platformu endüstrisinde teknoloji platformunun önceliklendirilmesini nasıl sağlıyor? Yakın gelecekte paylaşabileceğiniz inovasyonlar veya ürün geliştirmeleri var mı?

Geçmişte, Digital Turbine'ın teknolojisi ağırlıklı olarak uygulamaların doğru reklamlarla kullanıcı edinmesi senaryosuna odaklanmıştı, ancak marka reklamcılığına yönelik yeteneklerimizi genişlettikçe, markaların reklam deneyimlerini geliştirmek adına yenilikçi fırsatlar sunmaya başladık. Bu da markaların hedef kitlelerine daha önce akıllı telefonlarda bulunmayan reklam fırsatlarından biri olan doğrudan cihazla etkileşim geçebilecekleri bir reklam deneyimi sunmalarına olanak sağlıyor ve akılda kalıcılık, kampanya mesajının doğru yerde doğru zamanda doğru hedef kitleye iletilmesi, satın alım arttırılması gibi sonuçları elde etmelerine ve bu kreatif çözümlerden yararlanmalarına destek oluyor.

Digital Turbine için başka bir ilginç inovasyon alanı, yeni uygulamaları keşfetme ve indirme reklamları yani uygulama mağazası. Küresel mevzuat değişikliklerinin yönlendirdiği uygulama ekonomisi, uygulamaları keşfetme ve indirme şeklimizi değiştirmesi beklenen büyük değişikliklerden geçiyor. Uygulama geliştiricilere, uygulama dağıtımına bir alternatif sunma ve uygulamalarının bugün bildiğimizden farklı şekillerde keşfedilebilmesini sağlama fırsatı ortaya çıkıyor. Bu fırsatları pazarımıza tanıtmak üzere On-Device teknolojisi gibi eşsiz bir avantaja sahibiz.

Digital Turbine’ın teknoloji platformu, dünya genelinde 40’tan fazla mobil operatör ve OEM tarafından benimsenmiş. Mobil reklamcılık endüstrisinde böyle bir küresel başarının arkasındaki ana faktörleri açıklayabilir misiniz?

Bahsedildiği gibi, dünya çapında geniş bir On-Device ve uygulama içi teknolojilerine sahip olmanın ötesinde, farklı hedef kitlelerimizin konuştuğu farklı "dilleri" konuşmayı ve hepsini birbirine bağlamayı başaran yalnızca birkaç küresel şirket var. Burada sektörümüzdeki farklı oyunculardan bahsediyorum. DT, mobil uygulama ekonomisine erişimde mobil operatörleri başarılı bir şekilde destekleme ve yenilikçi gelir akışları oluşturma konusunda on yılı aşkın deneyime sahip olması bakımından benzersizdir. Bunu yaparken paralel olarak, aralarında Dream Games ve Rollic gibi Türkiye pazarının önemli oyuncularının da bulunduğu önde gelen uygulama şirketleri ve mobil oyun geliştiricileriyle geniş bir ortaklık ağına sahip. Ayrıca DT'nin dünya çapındaki ekiplerinin dünya çapındaki en iyi marka ve ajanslarla kapsamlı bir ilişkisi var. Bunlar, üç farklı iş dilini konuşan üç farklı hedef kitle ve DT, bu üçünde de ustalaşmayı ve aynı zamanda bu müşterilere yerel olarak hizmet verebilmek için küresel olarak genişlemeyi başardı.

Ülke Müdürü olarak, bu pazarda büyümeyi ve etki yaratmayı desteklemek için ana stratejileriniz ve öncelikleriniz nelerdir? Coğrafi genişleme veya büyümeyi teşvik etmek için belirli girişimleriniz var mı?

Öncelikle Digital Turbine olarak, satın almalar sonrası tamamlanan entegrasyonumuz doğrultusunda, hem Türkiye’de hem de Avrupa’da farklı pazarlarda daha aktif ve etkin rol oynayacağımız bir döneme girdiğimizi belirtmek isterim. Hem müşterilerimiz hem de iş ortaklıklarımızla ihtiyaçlar doğrultusunda, yeni ürün ve platformlarımız özelinde farklı stratejileri hayata geçirerek, işbirliklerimizi daha da geliştirmek üzere çalışacağız. İstanbul ofisi olarak, çok farklı koşullarda iş yapan farklı pazarlara, o ekonominin ihtiyaçları doğrultusunda destek olmaya ve ekosistemin tüm paydaşlarına değer katmaya devam edeceğiz. Yeni dönemde farklılaşacak iş yapış şekillerimize paralel olarak, organizasyonumuzu daha da güçlendireceğiz.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş