Allen Yao

HUAWEI Türkiye Tüketici Elektroniği Grubu Ülke Müdürü 

“Hedefimiz Kullanıcılarımıza Kişisel Sağlık Bilinci ve Davranışı Aşılamak”

27 Aralık 2023, Çarşamba

HUAWEI Türkiye Tüketici Elektroniği Grubu Ülke Müdürü Allen Yao ile Huawei’nin yeni ürün yelpazesinin ardındaki stratejiyi, marka imajı ve pazar konumlamasına sağladığı katkıları ve Huawei’nin rekabet stratejisi üzerine konuştuk.

Huawei’nin tanıttığı yeni ürün ve cihazların arasında giyilebilir ürünler arasında yeni saat tasarımlarını da görüyoruz. Huawei'i saat üretimine yönlendiren faktörler neler oldu ve bu strateji, şirketin genel iş stratejisiyle nasıl uyum sağlıyor?

Huawei olarak her zamanki gibi amacımız, en kaliteli malzeme ve tasarım kalitesini en yenilikçi teknolojiler ile buluşturarak en iyi kullanıcı deneyimini oluşturmak. Bu sebeple giyilebilir teknolojiye yönelik stratejimize etki eden birkaç önemli unsuru göz önünde bulundurduk.

Pazar analizlerini dikkatlice inceleyerek, kullanıcıların akıllı saatleri günlük yaşamda kullanma tarafındaki talep artışını bir numaralı önceliğimiz oldu. Spor, sağlık takibi gibi aktivitelerin, Huawei’nin giyilebilir cihazları sayesinde günlük yaşamda da son derece şık bir şekilde kullanılabilmesine olanak sağladık.

Ayrıca rekabet ortamındaki güçlü ve lider konumuzu korumak ve ekosistemimizi genişletmek adına yaptığımız yenilikler de Huawei’nin bugüne kadar uyguladığı iş stratejisiyle birlikte uyumlu halde ilerlemeye devam ediyor.

HUAWEI WATCH Ultimate Design tanıtımının Huawei'nin marka imajına ve pazar konumlamasına nasıl katkı sağladığını düşünüyorsunuz?

HUAWEI WATCH Ultimate Design, piyasaya sürülmeden hemen önce beklentilerimizin son derece yüksek olduğu bir akıllı saatti. Performansa odaklanan üst düzey bir akıllı saat olan bu model, Huawei’nin bugüne kadar giyilebilir teknoloji pazarında sunmuş olduğu üst düzey teknolojilerle donatılmış, rakiplerine kıyasla en iyi kullanıcı deneyimi sunan bir cihaz oldu. Burada üst düzey olarak bahsettiğimiz konu sadece malzemelerle kısıtlı kalmıyor, en yenilikçi teknoloji konusunda da sahip olduğu donanım sayesinde rakiplerinden birkaç adım öne geçiyor.

Bu zamana kadar son derece iddialı olduğumuz marka kimliğimizle birlikte bu yeni akıllı saat, günlük kullanımın yanı sıra hayatın en iddiaları anlarında bile kullanıcılarımıza maksimum performans sağlıyor.

Tüm bunların dışında, yeni ürünümüz dayanıklılık, teknoloji ve yenilik konusunda beklentilerin üzerinde bir performans sağlarken, sahip olduğu şık tasarım ile de ön plana çıkıyor. Tüm bu unsurları göz önünde bulundurduğumuz zaman yeni modelin Huawei’nin marka kimliği ve pazar konumlamasına son derece olumlu yönde katkı sağlıyor. HUAWEI WATCH Ultimate Design ile de ilk defa 18 karat altın kullanarak en üst lüks segment sınıfında akıllı saatimizi sunduk. “Premium Teknoloji Modası” akımını Türkiye’de sürdürmeye devam edeceğiz.

Bu strateji ile Huawei belirli pazar trendlerinde veya tüketicinin taleplerinde ne tür ihtiyaçlara yanıt veriyor olabilir ve teknoloji sektöründeki rekabet ortamını nasıl etkileyebilir?

Huawei markasını tercih eden her tüketicimizin kullanım ihtiyacı farklılık gösteriyor. Kimisi sağlık, kimisi spor kimisi de sadece teknolojik cihaz odaklı akıllı saatleri kullanıyor. Ürün gamımızda her türden kullanıcıya hitap eden akıllı saatler bulunduruyoruz. Örneğin FIT ve BAND serilerimiz daha hafif ve sportif aktivitelerde daha rahat etmeye yönelik modeller içeriyorken, GT serilerimiz sağlık ve egzersiz özelliklerini hem kadın hem erkekler için business casual bir tarzda buluşturuyor. Watch serimiz ise daha sofistike ve klasik analog saat şıklığını son teknoloji ile harmanlıyor.

Örneğin Huawei Watch GT 4, Fashion Forward sloganı ile Ar-Ge süreçlerini tamamladığımız bir akıllı cihaz ve özellikle kadınlara yönelik birçok avantaj sunuyor. Kadın tüketicilerimiz bu akıllı cihaz sayesinde bir yandan kontrollü bir şekilde adet döngülerini takip edebiliyor, bir yandan da saatin sahip olduğu modern tasarımı sayesinde günlük kullanımdan özel davetlere kadar günün her anında şıklık sağlıyor.

Lüksün en ileri teknoloji ile buluştuğu saat olarak adlandırdığımız HUAWEI WATCH Ultimate Design ise kullanıcıların stillerinden ödün vermeden sağlık ve spor yolculuklarını kişiselleştirmelerini sağlamayı amaçlıyor.

Huawei önemli sağlık ve akıllı saat farkındalık araştırmasına imza attı. Araştırmada ortaya çıkan ana başlıklar ne oldu? Beklemediğiniz bir sonuçla karşılaştınız mı? Araştırma sonuçları, Huawei’nin gelecekteki akıllı saat tasarımlarını nasıl etkileyecek?

Huawei olarak Bulgaristan, Almanya, İtalya, Polonya, Romanya, İspanya, Türkiye ve Birleşik Krallık olmak üzere sekiz pazarda sekiz binden fazla Avrupalı yetişkin ile 2023 Sağlık Araştırması anketi düzenledik.

Bu araştırma bizlere gösterdi ki ankete katılan kişilerin “yarısı”, ne fiziksel ne de psikolojik refahlarından memnun değil. Uyku ve stres bozukluğu, bu memnuniyetsizliğin başında gelen en büyük unsurlardan biri.

Akıllı saat kullanımı sonrası yapılan bu yorumlar bizlere gösterdi ki giyilebilir cihaz teknolojisi, insanların hem fiziksel hem de psikolojik sağlıkları açısından daha fazla bilinçlenmesini sağlıyor. Huawei olarak kullanıcılarımıza günlük kullanıma uygun ve modern tasarıma sahip akıllı saatler sunarken en büyük hedefimiz de kullanıcılarımızın kişisel sağlık bilinci ve davranışı üzerinde maksimum etkiyi sağlamak. Gelecek saat tasarımlarımızda da bu bilinci en yüksek seviyede tutmak için Ar-Ge çalışmalarımıza maksimum ilgiyi göstereceğiz.

Daha önce Çin’de de sağlık laboratuvarınız vardı. Artık Avrupa’da da olmasının firmaya ve tüketicilere nasıl bir katkısı olacak?

Çin’in yanı sıra Avrupa’da da bir sağlık laboratuvarımızın olması, ürün geliştirme ve test süreçlerinden yerel inovasyonlara kadar birçok konuda hem bize hem de dünyaya katkı sağlayacak. Helsinki’de yer alan laboratuvar sayesinde Huawei yerel pazarlara her zaman olduğundan daha hızlı bir şekilde adaptasyon sağlayabilecek ve burada yer alan sağlık profesyonelleri ile birlikte özelleştirilmiş çözümler geliştirme konusunda ivme kazanabileceğiz.

Tüm bunların yanı sıra Avrupa’da yer alan bir sağlık laboratuvarı, gerçekleştirdiğimiz sağlık araştırmalarının sonuçlarıyla özellikle giyilebilir teknoloji alanındaki cihazlarımıza daha hızlı bir şekilde entegre etmemize olanak sağlayacak. Örneğin 2023 yılında gerçekleştirdiğimiz Huawei Avrupa Sağlık Araştırması, Avrupa’daki kullanıcılarımızın sağlık davranışlarını, uyku ve stres kalitelerini son derece berrak bir şekilde ortaya koydu. Bu araştırmada, ankete katılan Avrupa vatandaşlarının yüzde 30’unun stresten muzdarip olduğu gibi önemli bilgilerin yanı sıra akıllı saatlerin kullanım amaçları ve işlevi gibi önemli veriler elde ettik. Helsinki’de yer alan sağlık laboratuvarımızda bu minvaldeki önemli verileri işleyerek son kullanıcıya ulaştırdığımız giyilebilir cihazların en iyi deneyimi sunmasını amaçlıyoruz.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş