Yasin Oral

Paribu CEO’su

“Güveni Tasarlamak için Yatırım Yapmak”

3 Ocak 2022, Pazartesi

Tüm dünyada yatırım piyasasıyla geleceğe yatırım döneminin başlamasıyla yatırımcılar ortaya yeni çıkan kanalların takibini çeşitli kripto işlem platformları sayesinde yapıyor. Bu anlamda yeniliklere ve dönüşümlere hızlı bir şekilde adapte olmak gerekiyor. Gelişmek, çağın gerisinde kalmamak için bireylere, kurumlara ve platformlara başlıca yatırımlar gerekiyor. Paribu ise yakın bir tarihte SHERPA’yı bünyesine aldığını açıkladı. Yeni dünya sistemlerinin de hayatımıza girmesiyle Paribu’nun SHERPA ile birleşmesinin geleceğe dair yatırımcılara ne gibi imkanlar sağlayacağını Paribu CEO’su Yasin Oral ile konuştuk.

2020 yılından beri yerli tasarım stüdyosu olan SHERPA ile işbirliğinizi sürdürüyordunuz, SHERPA ile bu zamana kadar nasıl çalışmalar yaptınız?

SHERPA ile ilk çalışmaya başladığımız dönemde, mevcut dijital varlıklarımız üzerindeki kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi ve ölçümleme altyapısını oluşturmayı hedeflemiştik. İlk etabı tamamladıktan sonra kısa bir süre ara verdik. Sonraki adımı ise Haziran 2021’de attık. O günden bugüne, Paribu’nun işlem platformuna ait yeni nesil web ve mobil deneyiminin temellerini birlikte atıyoruz. 

Yakın bir tarihte SHERPA’yı satın aldığınızı açıkladınız, 2022 yılının ocak ayında da ortaklığın bir üst seviyeye taşınacağını ve artık SHERPA’nın Paribu bünyesinde faaliyete devam edeceğini biliyoruz. Bu ortalıkta hedef nedir ve ne gibi faydalar sağlayacak?

Paribu bugün son kullanıcı nezdinde en güvenilir ve güçlü kripto işlem platformu olarak bilinse de aslında yeni nesil bir teknoloji firması. Teknoloji firmaları, finansal teknolojilerdeki hızlı devinimler sayesinde gerek yeni ürün geliştirme gerekse pazar yaratma eksenlerinde çok hızlı hareket edebildikleri bir dönemden geçiyorlar. Dünyadaki başarılı örnekler bize gösterdi ki teknolojinin insan- sistem etkileşimi konusunda tasarımın problem çözme odağındaki gücüne güvenen, ona yatırım yapan ve nihayetinde kullanıcılarıyla empati kurmayı başarabilmiş olan şirketler, kolay kolay kopyalanamayacak bir rekabet avantajına sahip oluyorlar. Kullanıcı da blokzincir, kripto para, NFT ve metaverse gibi yeni dünya sistemlerinde onunla empati kurmayı bilen bu tip şirketlere güven duymayı tercih ediyor. Biz kullanıcı deneyimi tasarımı alanında Türkiye’nin en iyi ekibi SHERPA’nın da aramıza katılmasıyla ilk günden bugüne esas aldığımız yegâne değerimiz olan “güveni” tasarlamak için çok önemli yatırım yaptık. 

SHERPA’yı bünyenize dahil etmeniz yatırımcıları tam olarak nasıl etkileyecek? Yatırımcılara avantajları neler olacak?

Paribu’nun başarısının arkasında yeri geldiğinde gece gündüz çalışan takım arkadaşlarımızın emeği var. Son kullanıcılarımızın Paribu’ya emanet ettiklerini layıkıyla korumak başta olmak üzere, sektöre öncülük edebilecek teknolojik adımları atmak ve tabii ki tüm bunları gerçekleştirirken ölçeklenebilir bir sistem tasarlamanın getirdiği komplike kısımları SHERPA’nın aramıza katılımı ile çözmeyi planlıyoruz. Bugün Türkiye’deki yakın gelecekte de globaldeki kullanıcılarımıza en yalın, en fonksiyonel ve en güvenilir deneyimleri sunmayı sağlayacak tasarım sistemleri kuracağız. SHERPA ekibinin ürün deneyimi tasarlama ve uygulama konusundaki tecrübesinden en çok faydalanan tarafın kullanıcılarımız olacağına inanıyor ve onlara bu konuda çok güveniyoruz. 

Aralık ayında aynı zamanda Paribu Box’ı işleme açtınız, Box’ı kullanıcılara nasıl tanımlarsınız? Bu piyasada hangi ürünler listelenecek?

Paribu, kripto paraları listelerken 56 kriterde değerlendirip ortaya çıkan sonuçlar neticesinde listeleme kararını alır. Erken dönem olarak adlandırılabilecek projeler bu kriterleri tam olarak karşılamıyor. Paribu Box, erken dönem projeleri listeleyebilmek adına yeni kriterlerle değerlendirip yeni bir alan olarak hayata geçti. Paribu Box’ta NFT’nin geleceğinde de önemli yer bulacağını düşündüğümüz Metaverse projelerine öncelik verdik. Kullanıcılarımıza erken dönem projeleri olarak adlandırdığımız bu projelere Paribu güvencesiyle erişim sağlayabilmelerini amaçladık. Kullanıcı nezdinde ciddi bir karşılık toplaması da ayrı bir mutluluk oldu bizim için.

Paribu bu ortaklıkla NFT ve metaverse gibi alanlarda çalışmaları sürdürmeyi planlıyor mu? Bunlar ne gibi çalışmalar olacak?

Paribu, yalnızca bir kripto para işlem platformu değil, kullanıcılarına yarının dünyasını sunan bir teknoloji şirketi. Her yıl çok ciddi miktarlarda teknoloji yatırımı yapan, Türkiye’de yeni teknolojilerin gelişimini destekleyen ve bu yolda çok daha etkin olmayı planlayan bir konumda. 5 milyonu aşkın kullanıcısıyla önemli bir katma değer yaratıyor ve blokzincir eğitimleri vererek geleceğin dünyasını inşa edecek bireylere yatırım yapıyoruz. Bu anlamda NFT, Metaverse gibi oluşumları ve blokzincir teknolojisinin tüm uygulama alanlarını desteklemeye devam edeceğiz.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş