Yusuf Mert Yılmaz

Vidyodan CEO’su 

“Canlı Yayın Satış Modeli E-ticaret Sistemine Yeni Bir Soluk Getirebilir”

13 Aralık 2021, Pazartesi

 

Son zamanlarda Çin’de başlayan ve hızlı yükselişini sürdüren canlı yayın üzerinden online alışveriş uygulamaları Çin’deki toplam e-ticaret hacminin neredeyse yüzde 18’ini oluşturuyor. Bu gelişmelerin ışığında uzmanlar, çevrimiçi perakende satışın geleceğinin canlı yayın satış uygulamalarıyla yeniden şekilleneceğine dikkat çekiyor. Türkiye’de “canlı yayında online satış” uygulamasının ilk temsilcisi olan Vidyodan'ın CEO’su Mert Yılmaz ile canlı yayından satış modelinin detayları ve potansiyeli hakkında konuştuk.

Türkiye’de canlı yayında online satış uygulamalarının ilk temsilcilerindensiniz. Öncelikle canlı yayından satış modelini kısa açıklar mısınız?

Basitçe anlatmak gerekirse ürünlerin canlı yayında tanıtıldığı, denendiği ve izleyicilerin merak ettiklerini sorarak anında cevaplarını bulduğu bir satış şekli. Fiziksel mağaza ziyaret ederek, satış danışmanlarından bilgi alma deneyimi ile e-ticaret deneyimini birleştiriyor. E-ticaretin sadece fotoğraflara bakarak, yorumları okuyarak satın alma kararı verme zorunluluğunu ortadan kaldırıyor.

Üstelik alıştığımız güvenilir ödeme sistemleri de canlı yayına entegre olduğu için canlı yayını terk etmeden, herhangi başka bir siteye yönlendirilmeden tüm alışveriş deneyimini tamamlamanızı sağlıyor.

Bu uygulama alışveriş dünyasına ne tür yenilikler getiriyor?

Tüketici gözüyle bakarsak; satıcılarla etkileşime geçmemizi sağladığı için müthiş bir güven ortamı sunuyor. Satıcıların mağazalarını görme, üretim süreçlerine tanık olma ve sattıkları ürün hakkında tüm detaylara hakim olmamızı sağlıyor. O an canlı yayını bizimle takip eden herkesin yorumlarını, sorularını görüp aklımıza gelmeyen konularda bile açıklamaları duymuş oluyoruz. Örneğin kıyafet satan bir mağazanın üretim alanını, mağazasını ve birebir marka yetkililerini karşımızda görebiliyoruz. Canlı yayında denenen ürünlerin kumaşları, dikimleri hakkında istediğimiz sorulara doğrudan marka yetkilisinden cevap alabiliyoruz. Üstelik canlı yayında ürünleri deneyen sunucular sayesinde üstümüzde nasıl duracağını, hangi bedenin bize daha uygun olacağını, ten rengimize göre uygun olup olmadığını görebiliyoruz. Beğendiğimiz ürünleri (e-ticarette alışık olduğumuz gibi) sepete ekleyip, ödemesini gerçekleştirebiliyoruz.

E-ticaretin tek boyutlu (sadece satıcının bize sunduğu bilgiler) deneyiminin aksine daha eğlenceli, sosyal ve çift yönlü bir satın alma deneyimi olmasını sağlıyor.

Marka sahipleri ve satıcılar için de öncelikle klasik perakendenin getirdiği sabit maliyetlerden arınmış olduğu için tüketicilere çok daha cazip fiyatlar sunma şansı veriyor. Aynı zamanda tüketicileriyle bire bir ilişki kurma ve markaları, ürünleri hakkındaki soru işaretlerine anında cevap verme imkanı sağlıyor. Satıcıların canlı sohbet üzerinden aldığı tüketici yorumları sayesinde çok daha eğlenceli bir alışveriş deneyimi sağlanıyor. En büyük avantajlardan biri de zaman ve mekan kısıttı olmaması. Basit bir cep telefonu kamerasıyla bile herkesin yayın yapabileceği modelde mağazadan, üretim tesisinden, evden, sokaktan kısaca her yerden satış yapılabiliyor.

Peki, canlı yayın satışı yapmanın avantajları nedir?

E-ticaretin tek boyutlu (sadece satıcının bize sunduğu bilgiler) deneyiminin aksine daha eğlenceli, sosyal ve çift yönlü bir satın alma deneyimi olmasını sağlıyor. Marka sahipleri ve satıcılar için de öncelikle klasik perakendenin getirdiği sabit maliyetlerden arınmış olduğu için tüketicilere çok daha cazip fiyatlar sunma şansı veriyor. Aynı zamanda tüketicileriyle bire bir ilişki kurma ve markaları, ürünleri hakkındaki soru işaretlerine anında cevap verme imkanı sağlıyor. Satıcıların canlı sohbet üzerinden aldığı tüketici yorumları sayesinde çok daha eğlenceli bir alışveriş deneyimi sağlanıyor. En büyük avantajlardan biri de zaman ve mekan kısıttı olmaması. Basit bir cep telefonu kamerasıyla bile herkesin yayın yapabileceği modelde mağazadan, üretim tesisinden, evden, sokaktan kısaca her yerden satış yapılabiliyor.

Kullanıcılarımıza sosyal, eğlenceli ve güvenilir bir alışveriş ortamı yaratıyoruz. Türkiye’nin en bilinen markalarını ve ürünlerini, ülkenin en sevilen influencer’larının sunumuyla, canlı yayınlara özel fırsatlarla kullanıcımızla buluşturuyoruz. Canlı yayından satışın formülünün iyi bir içerik bilgisi, sağlam bir teknolojik altyapı ve ticaret bilgisinden oluştuğuna inanıyoruz. Ortaklarımız olan Onedio ve VNGRS ile ve ön-tohum yatırım aldığımız Türkiye’nin en güçlü firmalarından birinin varlığı sayesinde Türkiye e-ticaret sistemine yeni bir soluk getireceğimize inanıyoruz.

Canlı yayın satışları, satış oranlarınızı yaklaşık olarak ne kadar artırdı veya ne kadar artırması bekleniyor?

Mayıs ayında ilk defa son kullanıcımızın karşısına çıktık. Ağustos’a kadar olan dönemi test periyodu olarak belirledik. Eylül ayı itibarıyla da tüm testlerimizi finalize edip büyüme dönemine geçtik. Eylül’den bu yana Vidyodan aplikasyonu satış adetleri anlamında aydan aya üç haneli rakamlarla büyüyor. Geleneksel e-ticarette ortalama yüzde 1,8 olan satışa dönüşme oranının Vidyodan da 10 katına kadar çıktığını gördük. Aynı zamanda ürünleri Vidyodan anlattığımız ve her türlü detayı kullanıcılara aktarabildiğimiz için de iptal ve iade oranlarımız da sektör ortalamalarının çok altında.

Canlı yayın desteğini yalnızca uygulamanız vasıtasıyla mı yürütüyorsunuz yoksa bu destek, sosyal medya platformları yoluyla da sağlanabilir mi?

Mayıs ayından beri uygulama üzerinden canlı yayın satışı yapıyorduk fakat bu ay sonu itibariyle web tarayıcıları üzerinden de canlı yayınlara erişimi devreye alacağız.

Sizce Türkiye canlı yayından satış uygulamasına geçmeye hazır mı?

Türkiye gerek yüzde 72’lere gelen online alışveriş oranıyla gerekse de yüksek video içerik tüketim alışkanlığıyla canlı yayından satış deneyimi için hazır. Altı aylık süreç esnasında kullanıcıların ürünlerle, markalarla, sunucularla etkileşim oranının çok yüksek olduğunu görüyoruz. Türkiye’de toplam ziyaretlerin e-ticarete dönüş ortalaması yüzde 2 civarında iken canlı yayından satışlarda bu rakamın çok daha yüksek olduğunu görüyoruz.

Pandemideki kısıtlamalar ve hâlâ salgının devam etmesi nedeniyle insanlar mağazalara fiziki olarak gitmekten imtina ediyor. Bu nedene bağlı olarak da artık daha fazla kişi online alışverişe yöneldi. İşte tam bu noktada Vidyodan, e-ticaretin alışılagelmiş iki boyutlu deneyiminin yerine istediği ürünü interaktif, sosyal bir ortamda, görerek ve sorarak almasını mümkün kılıyor.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş