Sahte Korelasyonlara Dikkat

Haziran 2015

Daha fazla içerik için

“Korelasyon nedeni göstermez” sözünü hepimiz biliriz ancak eğrilerin aynı yönde eğim gösterdiğini, çubukların birlikte yükseldiğini veya bir grafikte noktaların aynı bölgede toplandığını gördükçe veriler bize bir neden ortaya koymamız için adeta yalvarır. Biz de bir nedenin var olduğuna inanmak isteriz. Ancak istatistiksel olarak bu sıçramayı yapmamız mümkün olmuyor. Yakın derecede korelasyon gösteren grafikler genelde bir ilişkinin varlığını ortaya koyma anlamında görsellikten yararlanır.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş