Müşteri Deneyimine İlişkin Gerçekler

Eylül 2013

Daha fazla içerik için

Melinda Beck

ŞİRKETLER UZUN SÜREDİR TEMAS NOKTALARININ ÖNEMİNİ VURGULAR OLDU. Temas noktaları, müşterilerin satın alma esnasında ve sonrasında şirketle ve sunduğu ürünle etkileşime geçtiği önemli anlardır. Ancak bu anlarda memnuniyeti maksimize etmeye odaklanan dar bakış açısı, çarpık bir tabloya ve müşterilerin gerçekte olduğundan daha memnun görünmesine neden olabilir. Ayrıca daha büyük ve daha önemli bir mesele olan müşterinin uçtan uca yolculuğuna yönelmesi gereken dikkatin dağılmasına neden olabilir.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş