Mumbai’nin Servis Mükemmeliyet Modelleri

Kasım 2012

Daha fazla içerik için

Luca Fabbozzo

Mumbai, 2005 Temmuz’unda alışılmışın dışında yoğun bir muson yağışıyla karşı karşıyaydı. Hindistan’ın başkenti, sadece 12 saat içinde metrekareye yaklaşık 70 cm’lik bir yağmurla sel altında kalmıştı. Suların rekor seviyede yükselmesiyle birlikte ciddi hasarlar oluştu ve şehirde hayat sekteye uğradı. Birçok bölgede suyun bel hizasına erişmesiyle birlikte insanlar tren istasyonlarında, trenlerde, yollarda veya kaldırımlarda mahsur kaldı.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş