Daha fazla içerik için

2014 yılı sonbaharında, serbest yatırım fonu “aktivist”i ve Allergan hissedarı Bill Ackman, Allergan yönetim kurulundan iyiden iyiye bıkmış vaziyetteydi. Yönetim kuruluna yazdığı bir mektupta, idarecileri “yıllık 400 bin ABD doları para alıp karşılığında şirket sahiplerine karşı yapmaları gerekeni” yerine getirmedeki başarısızlıklarından dolayı sertçe eleştiriyordu. Yönetim kuruluna atfedilen başarısızlık ise Valeant Pharmaceuticals’un gayri resmi olarak yaptığı Allergan’ı satın alma teklifinin kurulda görüşülmesinin reddedilmesiydi. Bir serbest yatırım fonu ile müstakbel bir alıcı arasındaki bu garip ittifakı kurmak için Ackman bizzat yardımcı olmuştu. Ackman, anlaşmaya ilişkin sunumlarında, Valeant’ın hissedar-dostu sermaye dağıtımını, üst yönetici ücretlerini belirlerken hissedarların çıkarlarını önemsemesini ve riskli erken dönem yeri ürün araştırmalarından uzak duruşunu özellikle övmüştü. Ackman analistlere, Allergan’da da benzer yaklaşımın kullanılmasının hissedarlar için önemli bir değer yaratacağını söylemişti. Valeant’ın, Allergan’ın araştırmaya ayırdığı bütçeyi yüzde 90 oranında kısmayı planlamasını da “gerçek bir fırsat” olarak nitelemişti. Valeant CEO’su Mike Pearson, analistlere, önem verdikleri tek şeyin hisse değeri olduğu garantisini vermişti.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş