Eş CEO’lar Üzerine Düşünmenin Zamanı Geldi mi?

Temmuz 2022

Daha fazla içerik için

Çok uzun zamandır kabul gören bir görüşe göre şirketlerin tek bir güçlü lider tarafından yönetilmeleri gerekiyor. Son yıllarda bazı şirketler eş CEO’ları göreve getirseler de bu sıklıkla karşılaştığımız bir uygulama değil. 1996-2020 yılları arasında S&P 1200 ve Russell 1000 listelerinde yer alan 2 bin 200 şirketin içinde eş CEO’lar tarafından yönetilenlerin sayısı 100’den azdı. Üstüne üstlük bu süre zarfında, özellikle de kriz anlarında, aralarında Chipotle Mexican Grill, yazılım şirketi SAP ve (2013’te BlackBerry’ye dönüşen) mobil telefon sektörünün öncü ismi Research In Motion’ın yer aldığı eş liderli şirketler göze batacak derecede zayıf performans sergilediler.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş