En Pahalı Hastaları Yönetmek

Şubat 2020

Daha fazla içerik için

Paul Garland

Maliyetleri düşürecek ve çıktıları iyileştirecek yeni bir sağlık hizmeti modeli. Şirket yöneticileri, sağlık sektörü liderleri ve karar vericiler ABD’nin sağlık hizmeti maliyetlerinin dizginlenmesi sorununu her tartıştıklarında konu mutlaka toplam sağlık harcamalarının yüzde 50’sini tüketen en hasta yüzde 5’lik nüfusa geliyor. Uzun süredir bu kesime sunulan tedavilerin verimliliği ve kalitesi geliştirilirse ABD’nin her yıl sağlık hizmetlerine ayırdığı 3,5 trilyon dolarlık bütçenin ciddi ölçüde düşürülebileceği umuluyor. Bu düşünce son 20 yıldır işverenleri, sigortacıları ve sağlık sistemlerini pahalı hastalık yönetimi programlarına sarılmaya itiyor. Bu programlarda yüzde 5’lik dilim içine giren pek çok insana hizmet sunmak, bu hizmetleri izlemek ve yönlendirmek için birinci basamak hekimlerine paralel olarak lisanslı hemşireler ve sosyal hizmet uzmanları çalıştırılıyor. Hastalık yönetimi programları sağlık hizmetlerinin kalitesini gerçekten de iyileştiriyor ancak sağlık sistemimiz Kaiser Permanente (KP) ve hemen hemen tüm diğer sağlık sistemleri bu programların net maliyetleri düşürmediğini tespit etti.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: SAĞLIK
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş