Dünyada ve Türkiye’de Sosyal Girişim Nedir, Ne Değildir?

Nisan 2019

Daha fazla içerik için

Sosyal girişimciler, tıpkı iş dünyasının çehresini değiştiren girişimciler gibi toplumsal sorunlara sistematik düzeyde etkisi olan inovatif çözümler geliştiriyorlar. Onlar, pek çok açıdan sosyal alanın Steve Jobs’ları. Ashoka, Türkiye dahil 93 ülkede faaliyet gösteren, dünyanın en geniş sosyal girişimcilik platformu. Bugün Ashoka Fellowship’in parçası olan 3 bin 600 sosyal girişimci arasında Muhammed Yunus (Grameen, Nobel Barış Ödülü sahibi), Paul Rice (Fairtrade kurucusu, adil ticaretin babası) ve Carlo Petrini (Slow City, yavaş şehir hareketi lideri) gibi inovasyonları küresel boyut kazanmış ve ülkemize de ulaşmış sosyal girişimciler bulunuyor. Örneğin Ashoka Fellow’u Jimmy Wales kamusal katılım ile oluşturulan ve güncellenen, farklı dillerde online olarak ve ücretsiz yayımlanan bir ansiklopedi olan Vikipedi’yi oluşturarak bilgi toplama ve paylaşma pratiklerinde devrim yaratıyor. Ashoka Fellow’u Tülin Akın ve TABİT, Vodafone işbirliği ile geliştirdiği mobil teknoloji platformu ile Türkiye’nin 1 buçuk milyon çiftçisini daha iyi bir tarım için internetle tanıştırıyor. Modeli bugün Kenya ve Hindistan gibi 9 farklı ülkedeki çiftçilerin sorunlarına derman oluyor. Yine Türkiye’den Ashoka Fellow’u Mesut Keskin ve sosyal girişimi e-bursum ise öğrencilere burslara kolay, adil ve masrafsız bir erişim yolu sağlarken burs vermek isteyen kurum ve kişilerin iş yükünü 8’de 1 oranında azaltıyor. e-bursum sadece iki yılda 3 bin öğrenciye bir milyon TL tutarında burs ulaştırmış bulunuyor.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş