Daha fazla içerik için

İş dünyasında ne kadar yenilikçi düşünsek, ne kadar geleceğe dair modelleri konuşup tartışsak da bazı olgular var ki varlığını koruyor ve sürdürüyor. Bunların başında bürokrasi geliyor. Bürokrasi, aslında yüzyıllardır var olan, büyük şirketlerin operasyonunda süreçleri ve rolleri standardize etmesiyle faydası olduğuna inanılan bir yaklaşım olsa da son dönemde bürokrasinin azaltılması hatta ortadan kaldırılması konusu ciddi biçimde tartışılıyor. Özellikle start-up’larda yeşeren hiyerarşiden uzak kültürün etkisiyle şekillenen yeni iş modellerinin bürokrasiyle çok uyuşmadığı bir gerçek olsa da start-up’ların da zamanla büyüdükçe bürokrasiye zemin hazırladıklarını biliyoruz.

Peki bürokratik yapılar nasıl ortadan kaldırılabilir? Bu soruya yanıt arayan kapak konumuz, oldukça ilginç bir örnekten yola çıkıyor: Çinli ev gereçleri üreticisi Haier. Haier’in mikroşirket yaklaşımı, dev bir yerleşik şirketin sayısız start-up’a nasıl bölünebileceğini ve bu yapının eşgüdümle nasıl değer oluşturabileceğini gösteren harika bir model. Görülen o ki en geleneksel şirketlerde bile bürokrasiden kaçınmanın bir yolu olabiliyor. Ancak bu hiç de kolay değil.

Bu sayıda SPOTLIGHT dosyamız da oldukça renkli. T-Mobile’ın çözüm merkezlerinde kurguladığı sistem ile karmaşık müşteri sorunlarını çözmede yakaladığı üstün verimliliği anlatan; ve stratejik müşteri yönetiminin yeni kurallarından yola çıkarak yeni ürünleri satmanın inovatif yollarını anlatan makalelerimiz, hem satışçılara hem de tepe yönetime değerli içgörüler sunuyor. 

Dinamiklerin hızla değiştiği iş dünyasında önemli dönüşümler gerçekleştirmek kolay bir karar değil. Bu kararı verebilen şirketleri zorlu bir süreç, ölüm vadileri ve sıkıntılar bekliyor. Kimi zaman bu çabalara göğüs geren şirketler çok beklenilen, tanıdık sektör ve yapılardan gelirken kimi zaman da çok farklı alanlarda ve pazarlarda örnekler karşımıza çıkabiliyor.

Bu da bizi sürekli en iyi örnekleri aramaya, güncel kalmaya ve radarlarımızın daha geniş bir alanı taramasına itiyor. Kulağa kolay gelen ama gerçekleştirmesi bir o kadar zor bir süreç olsa da bu arayış bizleri diri tutuyor. 2018 hepimiz için kolay bir yıl olmadı ancak daha fazla düşünmemize, daha fazla sorgulamamıza ve daha yaratıcı olmamıza da zemin hazırladı. Umarım 2019 değer oluşturduğumuz, merakımızı ve yenilikçiliğimizi geliştirdiğimiz ve en önemlisi sağlıklı ve mutlu geçirdiğimiz bir yıl olur. Keyifli okumalar, keyifli yıllar dileklerimizle...

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş