Başkalarından Öğrendiğimiz Bilginin Değerini Küçümsüyoruz

31 Mart 2023, Cuma

Öğrenmeyi en üst düzeye çıkarmak için, kendi elde ettiğimiz bilgiler kadar başkalarından elde ettiğimiz verileri de dikkatle değerlendirmeliyiz. Ekonomik teori, insanların genellikle bunu yaptığını varsayar. Ancak yeni araştırmalar bu varsayımı sorguluyor. Araştırmacılar, katılımcılara 20 top içeren bir kap sunarak içindeki kırmızı ve beyaz topların sayısını tahmin etmelerini istedi. Katılımcıların bu tahminde bulunabilmeleri için birkaç defa bir top çekip rengini not almalarını istedikleri üç deney yaptılar.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş