1 Ürünü 100'ü Aşkın Ülkede Pazarlamak

Nisan 2017

Daha fazla içerik için

Global firmaların, 1 ürünü 100’ü aşkın ülkede pazarlayabilecek yeterli sermaye ve gücü olmasına karşın; çıkan kültürel farklılıklar ve bu farklılıkların formalize edilememesi, gelecekleri hususunda birçok risk teşkil ediyor. Politik, yasal ve ekonomik çevrede gerçekleşen değişiklikler bu firmaların yıllardır faaliyet gösterdikleri uluslararası pazarlardan bir bir ayrılmalarına sebebiyet verirken, sosyo-kültürel, teknolojik, demografik, ekolojik ve rekabet çevrelerindeki dinamiklerin değişimi global firmaları istemedikleri bir ortamda bırakıyor. Bu sebeple kârlılıkları giderek azalan şirketler, zarar ederek pazardan ayrılmak zorunda kalıyor. Dil ve yasal düzenlemelerdeki farklılıkların ötesinde kültürel değişkenler, yerel alışkanlıklar, farklı damak tatları, farklı istek ve ihtiyaçların, hızlı tüketim ürünleri pazarını heterojen bir pazar haline getirdiği görülüyor. Örneğin, Almanya’da çok satan bir teknoloji markasının ürünü, ciddi tedarik ve pazarlama bütçesi yatırımına rağmen Çin, Japonya ve Kore gibi ülkelerde tercih edilmeyebiliyor. Ya da İtalya’da çok satan bir motosiklet markasının modeli, her türlü yatırıma rağmen Amerika’da hedeflerinin çok gerisinde kalabiliyor.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: PAZARLAMA
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş