Yetki Devredenlerin Aşması Gereken Üç Korku

1 Ağustos 2014, Cuma

Yetkilendirmenin yararları (ve gerekliliğine) rağmen bazı yöneticiler kendilerini bu konuda tedirgin hissediyor. Ancak becerilerinizi etkin bir şekilde kullanmaya başladığınızda, korkularınız yok olacak, ekibiniz kendine olan güvenini kazanacak ve kabiliyetleri artacak. Yetki devredenlerin sıklıkla karşılaştığı korkuları yenmeye çalışın:

  • “Kendim yaparsam daha hızlı hallederim.” Yetkinlendirmeye harcayacağınız zamana değecek, emin olun. Çalışanlarınızın sahiplenme hissi arttığında, daha çok sorumluluk üstlenecekler ve iş yükünüzü hafifletecekler.
  • “Ya devre dışı kalırsam?” Belli bir alandaki uzmanlıktan daha genel yönetime geçmek zordur ve uzmanlaştığınız (bu sayede terfi aldığınız) işleri bir başkasına devretmek de hiç kolay değildir. Uzmanlığınızı ekip üyelerini eğitmek için kullanın. Merak etmeyin, işin içinde olmaya devam edeceksiniz, yalnızca daha kapsayıcı bir yolla.
  • “Ama işi düzgün yapmıyorlar!” İşin nasıl yapıldığını kontrol etmeye çalışmak yerine kalite standartlarınızı karşınızdaki kişilere iletin. Bunun yanında farklı yaklaşımlara açık olun, çalışanınızın aynı işi yapmak için farklı bir yöntemi olabilir.

Kaynak: Delegating Work (20-Minute Manager Series)

Ayrıca “Çocuklarınızın Kendilerini Yetkili Hissetmesini Önleyin” isimli tüyo yazısı da ilginizi çekebilir.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş