Yaşlı Çalışanlarınıza Uyum Sağlayın

14 Ağustos 2014, Perşembe

Kurumsal işgüçleri yıpranıyor. Bazı şirketler uyum sağlamak için çabalıyor ve çabaları sonucunda çalışanları elde tutma, verimlilik, organizasyon kültürü ve kâr hanesinde gelişmeler görüyor. Zamanın gerisinde kalmayın. Yaşlı çalışanlarınıza uyumsa sağlamak için şunları deneyin:

  • Esnek emeklilik imkanları sunun. Çalışanlarınıza part-time çalışma seçeneği sunun. Siz deneyimli ve yetenekli çalışanlarınızı elde tutarken, onlarda hem esnek bir çalışma programına sahip olurlar hem de para kazanmaya devam ederler.
  • Yeni pozisyonlar yaratın ya da eski pozisyonları günümüze uyarlayın. Çalışanlarınızın mevcut ihtiyaçlarına ve becerilerine daha iyi uyan işler için yaşlı çalışanlarınızı yeniden eğitin. Örneğin, yaşlı bir çalışanınızı fiziksel olarak yorucu bir işten alarak eğitici bir pozisyona transfer edebilir misiniz? Ya da uzun zamandır kasiyer olarak çalışan birini müşteri hizmetleri biriminize taşıyabilir misiniz?
  • İşyeri ergonomisini değiştirin. Şirketler ekstra desteğe ihtiyacı olan kişilere yardım etmeli. Okuması kolay bilgisayar ekranları gibi pahala olmayan yeniliklerle büyük farklar yaratabilirsiniz.

Michael North ve Hal Hershfield’in “Four Ways to Adapt to an Aging Workforce” adlı yazısından uyarlandı.

Ayrıca Wolfgang Lutz’un “Yaşlanan Nüfusun Gerçekleri” isimli makalesi de ilginizi çekebilir.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş