Başlama Noktanızı Uzun Vadeli Belirleyin

20 Mayıs 2013, Pazartesi

Yeni bir iş kurarken kısa vadeli kararlar vermeye yönelik güçlü bir eğilim vardır, ancak uzun vadeli zorlukları öngörmeniz de gerekir. Doğru adım atmak için gereken üç nokta vardır:

  • Kurucu ortaklar. Doğal olan eğilim her zaman aileden ya da arkadaş çevresinden insanlarla kurucu ortaklık kurmaktır, ancak bu ilişkiler can sıkıcı olabilir. Ayrıca benzer bakış açılarınız olma ihtimali çok yüksektir. Tamamlayıcı yetenekler ve kazançlar getirecek ortaklar arayın.
  • Roller. Çoğu kurucu üst düzey unvan ister. Sonuçta başından beri işin içindelerdir. Oysa gösteriş yapmak için istediği afili unvanlar yerine, her bir kurucunun yaptığı esas işi yansıtan roller seçmeniz gerekir.
  • Ödüller. Başlangıç noktaları ile ilgili en önemli soru sahipliği nasıl eşit şekilde paylaştırmak gerektiğidir. Yarı yarıya bölüşmede karar kılmak elverişli olmayacaktır, çünkü hemen hemen tüm şirketler stratejilerinde ya da kurucu dahiliyeti düzenlerinde büyük bir değişime gitmek durumunda kalacaklardır. Şartlar değiştiğinde onlarla birlikte değişebilecek bir düzenleme üzerinde uzlaşın.

Noam Wasserman'ın " Three Pitfalls Startup Founders Must Avoid" adlı yazısından uyarlandı.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş