SPONSORLU İÇERİK - MEY|DIAGEO

İnovasyon Üssüyle Ekosistemi Desteklemek

10 Mayıs 2022, Salı

“Başka bir şirket mümkün” mottosuyla sürdürülebilirlik çalışmalarına devam eden Mey|Diageo, 150 yıllık köklü tarihine dayanan yenilikçilik kültürüyle sektörü desteklemeye, Ar-Ge’ye ve akademik ekosisteme katkıda bulunmaya devam ediyor.

Anasonun ıslah edilmesi, kalitesinin artırılması gibi yenilikçi çalışmalarıyla dikkat çeken şirket son olarak, “Yenilikhane” adını verdiği inovasyon üssünü Alaşehir’deki fabrikasında faaliyete geçirdi. Mey|Diageo’nun buradaki çalışmalarını bilim insanlarıyla iç içe yürüttüğüne vurgu yapan Mey|Diageo pazarlama direktörü Bahar Uçanlar, geçtiğimiz aylarda üniversite işbirliğiyle çok önemli bilimsel çalışmalara imza attıklarını kaydetti. Uçanlar, “Söz konusu çalışma dünyanın önde gelen hakemli gıda bilimi dergisi Foods’da yayımlandı ve ‘rakının duyusal çemberi’ terminolojisi bilimsel olarak tescil edilerek uluslararası literatüre girdi” dedi.

Yenilikhane’ye ilişkin bu keyifli söyleşiyi aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

 

  • İnovasyon merkezi Yenilikhane: Mey | Diageo’nun İnhisarlar İdaresine dayanan 150 yıllık köklü tarihindeki deneyimlerinin ve yenilikçi kültürünün son halkası olan inovasyon merkezi, Yenilikhane ismi ile sektör profesyonellerine kapılarını açtı. Alaşehir fabrikasının içindeki mikro tesiste Türkiye’nin ilk kraft rakılarının formülleri geliştirildi.  Bu yeni ürünler ile bilgi, ustalık ve sabır isteyen üretim süreçlerinden geçen ürünleri tanımlamak için kullanılan kraft, ilk kez rakı kategorisinde hayat buldu. Mey|Diageo’nun kraft rakıları, anasonlu içkiler kategorisinde de ‘ilk’ olma özelliği taşıyor.   2017 yılında planlanan ve iki yıllık bir çalışmanın ardından 2019’un Ekim ayında ilk Kraft üretimini gerçekleştiren Yenilikhane’de  Mey | Diageo’nun uzman kadrosu yeni inovasyon ürünlerinin formülleri üzerinde çalışıyor.
  • Saadet ve Reyhan: Rakının bu topraklardaki 500 yıllık yolculuğunu gelecek nesillere aktarmak ve rakı kültürünü geliştirmek için sürekliliğe, kaliteye ve inovasyona yatırım yapan Mey | Diageo, Yenilikhane’nin içinde bulunan 500’er litrelik iki bakır imbik ile, yeni inovasyon ünlerinin formüllerini geliştiriyor.  İmbikler, şirketin  inovasyon ve kaliteden sorumlu ekip liderlerinin annelerinin isimlerini taşıyor. İmbiklerden birinin ismi Saadet, diğerinin Reyhan.
  • Duyusal Çember: Çalışmalarını bilimle iç içe yürüterek üniversitelerle ortak projeler yürüten Mey Diageo, geçtiğimiz aylarda Yenilikhane’de yine üniversite iş birliği ile çok önemli bir bilimsel çalışmaya imza attı. Mey|Diageo Kıdemli Kalite, Teknik ve İnovasyon Müdürü Duygu Beypınar ve Kalite, Teknik ve İnovasyon Müdürü Koray Özcan’ın; Çukurova Üniversitesi’nden Prof. Dr. Turgut Cabaroğlu ve Dr. Öğr. Üyesi Merve Darıcı ile birlikte iki yıl boyunca yürüttükleri çalışmanın sonucunda rakının aromatik dünyası ve duyusal çemberi tanımlandı.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş