SPONSORLU İÇERİK - Laba

E-Learning Kariyer Yolculuğuna Işık Tutuyor

22 Kasım 2021, Pazartesi

Son iki yıldır, pandeminin de etkisiyle, online kurs ve eğitimlerin sayısı ve çeşitliliği artmış durumda. Hobi amaçlı eğitimlerden, sertifika programlarına kadar pek çok program hiç olmadığı kadar zengin içerileri kullanıcılara sunuyor. Bir ekran kadar uzağımızda olan bu içerikler sayesinde, konunun uzmanların derin içgörü ve deneyimlerinden faydalanabiliyor, kariyerimizde bizi birkaç adım öteye taşıyacak değerli ipuçları elde edebiliyoruz. Kariyer ekseninde geliştirdikleri içeriklerle kullanıcılarına ışık tutan platformlardan biri Laba. Altı yıldır online eğitimlerle 48 ülkede 35 binden fazla kişiye hizmet veren uluslararası eğitim platformu Laba artık Türkiye’de de hizmet vermeye başladı. Farklı dallarda online ve canlı kurs içeriği sunan Laba’da kullanıcılar kariyer planlamasına yönelik uygun içeriklere ulaşabiliyor. Laba Türkiye Ülke Müdürü Elif Tuzlakoğlu ile Laba’nın faaliyetlerini ve online eğitim sektörünün geleceğini konuştuk.

Laba’yı biraz tanıyabilir miyiz?

Laba altı yılı aşkın bir süredir farklı ülkelerde hizmet veren bir e-learning platformudur. Şirketimizin ana merkezi Ukrayna’da yer alıyor. ABD, Kanada, Meksika gibi ülkelere ek olarak Macaristan, Romanya ve Polonya gibi ülkelerde de faaliyet gösteriyoruz. Hatta bu bölgede elde ettiğimiz başarılar Laba’nın Rusça konuşan ülkelerin yer aldığı pazarda bizi lider konumuna getirdi. Son olarak ise farklı alanları bünyesinde bulunduran ve farklı pazarlara açılmak isteyen bir şirket olarak Türkiye pazarına giriş yaptık.

Laba’da sunulan eğitim içeriklerinden biraz bahseder misiniz?

Şu an webinarlar ve kurslar olmak üzere farklı online içeriğimiz bulunuyor. Kurslarımızdan bazılarından bahsedeyim. Örneğin, Daimler Kıdemli Proje Yöneticisi Murat Yavuz’la Proje Yönetimi dersinde bir projenin planlanmasından projede kullanılan PMI, PRINCE, SCRUM ve diğer yöntemlere kadar tüm süreci derinlemesine ele alıyoruz. Kullanıcıların projeden, ekipten ve risklerden sorumlu olarak etkili bir Proje Yönetimi algoritması uygulamalarını sağlıyoruz.

Veri uzmanlarının yapılandırılmamış veri parçalarını görsel olarak çekici bir hikayeye dönüştürmesine yardımcı olan sağlam bir iş analizi ve görselleştirme aracı Power BI’yı 360 derece ele alan bir kursumuz var. Burada Mercedes-Benz’in Kıdemli İş Zekası Danışmanı Fatih Güneş tecrübelerini aktarıyor. Softtech’in Kıdemli İş Analisti ve Ürün Sahibi Kahraman Anıl Tanış’ın üstlendiği İş Analizi kursunda ise iş sorunlarını tespit etmeye, gereksinimleri belirlemeye ve proje sonuçlarını analiz etmeye değiniyoruz.

Bir başka ilgi çekici kurs ise Digiturk’ün Finans Direktörü Burak Polat’la Finansal Yönetim. Burada kullanıcıların mesleki hedeflerini ve kariyerini geliştirmek için finansal yönetimin temellerini nasıl kullanacağını konuşurken, finansal sonuçların nasıl analiz edildiğini, risklerin nasıl tahmin edildiğini ve yönetime nasıl tavsiyelerde bulunulması gerektiğini aktarıyoruz. Böylece kullanıcılar kursu tamamladıktan sonra sıradan finansal raporlamalar hariç işletme üzerindeki gerçek etkilerini görebiliyorlar.

Nokia’nın Orta Asya ve Hazar Bölgesi İnsan Kaynakları Direktörü Tuğçe Orki’yle ise İnsan Kaynakları Yönetimi kursunda insan kaynaklarına dair tüm püf noktalarını paylaşıyoruz.

Dijital, iş dünyasının merkezine oturmuş durumda. E-ticaret de keza son yılların gündemden düşmeyen konusu. Bu alanda çalışanları destekleyecek hangi içerikleriniz bulunuyor?

Hayatımızda her şey dijitalleşiyor. Kurumlar ise bu duruma ayak uydurmaya çalışırken, ürünlerini ve hizmetlerini dijital kanallarla duyurmanın çeşitli yollarını deniyor. Bu alanda uzmanlaşan kişiler için de çok zengin içeriklerimiz bulunuyor. Örneğin, Denizbank’ın Dijital Pazarlama Bölüm Müdürü Aslı Gülen Gündüz’le Dijital Pazarlama kursumuzda çalışanları iş yerinde ön plana çıkaracak dijital pazarlama stratejilerine ve süreçlerine dair kilit noktalara değinerek uzman dijital pazarlamacılar yetiştirmeyi hedefliyoruz.

Pazarlama Analitiği öne çıkan bir başka konu başlığımız. Günümüz veri çağında fazla miktarda pazarlama verisini organize etme, sentezleme ve analiz etme yeteneği artık gerekli bir beceri haline geliyor. CarrefourSA’da Head of E-Commerce olarak görev alan Ali Can Ertem’le E-Ticaret Dünyasında Pazarlama Analitiği kursunda, bu alanda nasıl uzman olunabileceğini ve e-ticaretin nasıl organize edilmesi gerektiğini konuşuyoruz. FLO’nun E-Ticaret IT & Dijital Ürün Yönetimi Direktörü Elçin Hamarat’ın üstlendiği Ürün Yönetimi kursunda ise kullanıcıların rekabet ortamında daha iyi sonuçlara ulaşmalarına katkıda bulunuyoruz.

Bilgi Teknolojilerini de unutmadık tabii. BT Proje Yönetimi kursumuz, özellikle yazılım projeleri bağlamında yüksek performanslı bir Proje Yöneticisi olmanın temellerini sağlıyor. Trendyol Group Proje Yöneticisi Meltem Kocabaş Gürsoy’la bu kursumuzda yazılım geliştirme ve çeviklik gibi konu başlıklarıyla kullanıcıların BT proje yönetimine dair tüm süreci ele almasını sağlıyoruz.

Platformda kurslara ek olarak ücretsiz webinarlar da yer alıyor. Örneğin “Finans Yönetimi Nasıl Yapılır?” başlıklı webinarımızda etkili ekip yönetimi ve kariyer gelişimi için bir finansal liderin hangi profesyonel ve kişisel niteliklere sahip olması gerektiğini Digiturk'ün Finans Direktörü Burak Polat’la konuştuk. Bir diğer webinarımız ise “Veri’den Değer’e Bir Keşif Yolculuğu: İş Zekası”. İş kararları almak, verileri yararlı bilgilere dönüştürmek için Power BI'nın nasıl kullanıldığını ve şirketler için neden kritik olduğunu yine Mercedes-Benz’in Kıdemli İş Zekası Danışmanı Fatih Güneş’in tecrübeleriyle paylaştık. Daha birçok alanda hazırladığımız webinarlar yoluyla kullanıcılarımızın ücretsiz içeriklere ulaşmalarına devam edeceğiz.

E-learning son yılların parlayan yıldızı, sektördeki oyuncuların sayısı da her geçen gün artıyor. Laba’yı rakiplerinden ayıran özellikler neler?

Dersleri anlatan kişiler Laba’nın farkını ortaya koyuyor. Derslerimize, akademisyenlerden ziyade o işi mevcut olarak çok iyi yapan insanların ev sahipliği yapmasını istiyoruz. Mercedes-Benz, Softtech, Daimler, Nokia, Trendyol, CarrefourSA, Denizbank ve FLO gibi değerli şirketlerde görev yapan uzman eğitmenlerimiz kendi alanlarında dersler veriyor. Biz teorik ve akademik bilgiler veren bir eğitim platformu olarak değil, aksine sektör profesyonelleriyle çalışan, Türkiye’nin bilinen şirketlerinin yönetici pozisyonundaki insanları bir araya getirip derslerin onlar tarafından verilmesini sağlayan bir platform olarak konumlanıyoruz. Online canlı kurslarımızı haftada iki gün gerçekleştiriyoruz. Böylece hem sektörden insanlar bir araya gelmiş oluyor hem de paylaşımların sürekliliği sağlanıyor.

Pandemiden kaynaklı eve kapanmalar, daha sonra uzaktan ve hibrit çalışma modelinin yaygınlaşmasıyla online eğitim altın çağını yaşıyor diyebiliriz. Sektörün geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Her geçen gün hayatımıza daha çok dahil olan dijitalleşme, dünya genelinde online eğitim pazarının büyümesini son derece hızlandırdı. Yapılan araştırmalar da bu durumu kanıtlar nitelikte. Öyle ki, 2020’de 88,33 milyar dolar pazar payına sahip online eğitimin 2026 yılına kadar her yıl ortalama yüzde 12,62’lik bir artışla 180,19 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu hızlı büyümeye, her sektörü iyi kötü bir şekilde etkileyen pandeminin katkısı büyük oldu. Bu süreçte aksaklığa uğrayan eğitim süreci için yeni çareler arayan birçok kurumun ve bireyin, yoğunlukla online eğitime yöneldiğini gördük. Ayrıca, hızlı bir ivme kazanan online eğitimin 7/24 ulaşılabilir olması, daha esnek olması, maliyetinin az olması ve bir kere satın alındığında hayat boyu kullanılabilmesi kurumlara ve bireylere büyük avantajlar sağlıyor. Bu nedenle online eğitim platformlarının içeriklerini artırmaya devam etmesi, sektörün hızını kesmeden büyümesinde büyük rol oynayacaktır.

Laba hakkında daha fazla bilgi almak ve kursları incelemek için https://laba.com.tr/ linkini ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş