Başak Zerman

Adjust Ortadoğu, Türkiye ve Afrika Satış Yöneticisi 

“Pazarlamacılara Uygulamalarında Yeni Nesil Ölçüm ve Optimizasyon Araçlarıyla Liderlik Ediyoruz.”

11 Ağustos 2023, Cuma

Adjust, pazarlama çalışmalarının ölçümlenmesi konusunda mobil, web, CTV, PC, konsol ve gibi birçok platformda şirketlere liderlik sunuyor. Adjust Ortadoğu, Türkiye ve Afrika Satış Direktörü Başak Zerman ile 2023 mobil uygulama trendleri araştırma raporu üzerinden pazarlama alanında son yılın trendleri ve doğru pazarlama stratejisi kurma hakkında konuştuk.

Öncelikle kısaca Adjust’ı tanıyabilir miyiz?

Adjust, mobil, web, CTV, PC, konsol ve daha fazlası gibi platformlarda uygulama pazarlama çalışmalarınızı ölçmenize, optimize etmenize ve ölçeklendirmenize yardımcı olan bir ölçüm ve analiz paketidir. Adjust, pazarlamacıların tüm kanallarını ve uygulamalarını tek bir yerde görüntüleyerek daha akıllı ve daha hızlı kararlar almalarını sağlar.

Bunu akıllı veri otomasyon araçlarıyla birleştirerek pazarlamacılara, uygulamaların büyümesini sağlayacak nihai analiz platformunu sunuyoruz.

Mobil ölçüm ortamı gelişmeye devam ederken Adjust, pazarlamacıların uygulamalarını erken aşamadan olgunluğa kadar büyütmek için ihtiyaç duydukları yeni nesil ölçüm ve optimizasyon araçlarıyla liderlik ediyor.

Adjust’un 2023 mobil uygulama trendleri araştırma raporunda, yakın geçmişte dünya genelinde yaşanan ekonomik gerilemeler, veri ve kullanıcı güvenliği ekosistemindeki çalışmaların daha karmaşık bir yapıya evrilmesi, pandemi sonrası pazarların dijital stratejilerini yeniden kurgulama eğilimleri gibi nedenlerden dolayı pazarlama tarafında iyi değerlendirilmesi gereken bir fırtınadan bahsediliyor. Bu “fırtınayı” biraz açarsak mobil uygulamaları sıklıkla kullanan sektörler arasında mobil reklam harcamalarında nasıl bir tablo ile karşılaşıyoruz?

Türkiye’de uygulama pazarı hızla büyüyor ve 2022 yılında yaklaşık 1,39 milyar ABD doları olan gelirlerin 2027 yılında 2,18 milyar ABD dolarına ulaşması bekleniyor. Ülkenin mobil altyapısı da artan akıllı telefon kullanıcı sayısına paralel olarak genişliyor ve bu da mobil uygulama indirmelerinde ve kullanımında artışa yol açıyor. Mobil uygulamalara olan ilgi artmaya devam ettikçe, mobil uygulama pazarlamacıları da oyunlarını hızlandırıyor; uygulama içi reklam harcamalarının 2023 yılında 447,4 milyon ABD dolarına, 2027 yılında ise 677,7 milyon ABD dolarına ulaşacağı tahmin ediliyor. Adjust verileri, 2022 yılında uygulama yüklemelerinde hafif bir düşüş olmasına rağmen, Türkiye'deki uygulama oturumlarının bir önceki yıla göre yüzde 13 artış gösterdiğini ortaya koyuyor.

Türkiye'de bir uygulamayı başarılı bir şekilde pazarlamak için mobil pazarlamacıların birden fazla strateji kullanması gerekiyor. Öncelikle demografik özellikleri, kullanıcı davranışlarını ve tercihlerini analiz etmek çok önemli. Hedef kitleyi net bir şekilde görmek, sonra dil, içerik ve kullanıcı arayüzünün yerelleştirmek ve uygulamayı Türkiye pazarına uyarlamak gerekiyor.

Mobil uygulama pazarlamacıları ayrıca anahtar kelime araştırması, ilgili kategoriler ve yerelleştirilmiş açılış sayfaları aracılığıyla uygulamalarının uygulama mağazalarındaki varlığını optimize etmeleri oldukça önemli. Ülkede sosyal medya uygulamalarının yüksek kullanımı nedeniyle, uygulamanın etrafında bir topluluk oluşturulması için Türk influencer'lar ve işletmelerle işbirliği yapmak da ayrı bir öneme sahip. Son dönemde bir performans kanalı haline gelen ve kullanım sıklığı hem global ölçekte hem de Türkiye’de artmakta olan Connected TV reklamlarının ölçümlemesi pazarlamacılar için alternatif bir kanal oluşturuyor. Son olarak, pazarlama stratejilerinin iyileştirilmesi ve sürekli gelişen pazarda rekabetçi kalmak ve nihayetinde yatırım getirisini ölçeklendirmek için uygulamanın performansının sürekli olarak izlenmesi ve analiz edilmesi gerekiyor. Bu, mobil uygulama sektörünün bir parçası olmak için zorlu ama heyecan verici bir zaman.

Önceden, mobil pazarlamacılar anlık sonuçların olduğu bir dünyada yaşıyordu. Bu artık bizim gerçekliğimiz değil. Adjust olarak, müşterilerimizin kampanyalarının yalnızca kısa vadeli sonuçlarına odaklanmaktan uzaklaştık ve bunun yerine en iyi kullanıcıları çekmek ve yatırım getirisi hedeflerini karşılamak için uzun vadeli plan yapmalarına yardımcı olmayı benimsedik.

Burada çizdiğimiz tablo ve eğilimler özelinde, geçen seneye kıyasla pazarlama tarafında ne tür avantajlar elde edilebilir?

Geçen yıla kıyasla pazarlama dünyasını yeniden şekillendiren birkaç önemli gelişme var.

Kişiselleştirme ve Hedefleme: Mobil pazarlama, kişiselleştirilmiş mesajlaşma ve hedefleme konusunda giderek daha sofistike hale gelmiştir. Veri analitiği ve yapay zeka destekli araçlardaki ilerlemeler, işletmelerin müşteri tercihlerini, davranışlarını ve demografik özelliklerini daha iyi anlamalarını sağlar. Bu da pazarlamacılara çok özel içerik ve reklamlar sunmalarına olanak tanırken, eskiye nazaran daha yüksek etkileşim oranları ve dönüşümler sağlıyor.

Gerçek Zamanlı Etkileşim: Mobil cihazlar, insanların hayatlarının ayrılmaz bir parçası haline gelerek işletmelerin hedef kitleleriyle gerçek zamanlı etkileşime geçmelerini kolaylaştırmıştır. Bildirimler, uygulama içi mesajlar ve sosyal medya etkileşimleri aracılığıyla pazarlamacılar, müşterilere hızlı bir şekilde ulaşabilir ve sorularına anında cevap verebilir halde. Bu da müşteri memnuniyetini artırır ve marka bağlılığını güçlendiriyor.

Connected TV: CTV bazlı pazarlama, markaların geleneksel televizyon izleyicilerine ulaşırken dijital pazarlamanın avantajlarından yararlanmasına olanak sağlar. Bağlı TV platformları aracılığıyla işletmeler hedef kitleleriyle doğrudan etkileşime geçebilir ve ölçülebilir sonuçlar elde ederek reklam etkinliğini optimize edebilir. Diğer pazarlama stratejileriyle, örneğin podcastlerle entegre edildiğinde, CTV Pazarlama markalara kapsamlı ve etkili bir yaklaşım benimsemelerine ve tüketicilerle anlamlı bağlantılar kurmalarına yardımcı olur.CTV pazarına daha fazla oyuncu katıldıkça, izleyicilere daha fazla içerik sunulacak ve reklamverenler için daha fazla envanter sağlanacaktır. Envanter kullanılabilirliğindeki bu genişleme, pazarlamacıların özelleştirilmiş, segmente özel reklamlar sunmasına ve hedefleme seçeneklerinin bir karışımı aracılığıyla niş kitlelere daha iyi ulaşmasına olanak tanıyacaktır.

CTV ayrıca, mobil cihazlarda bulunandan daha yüksek bir reklam kalitesi sunarak reklamverenlerin kullanıcılarla daha iyi etkileşim kurmasına ve bir uygulamayı indirdiklerinde yaşamayı bekleyebilecekleri deneyimi sergilemesine olanak tanıyor.

Adjust'ta CTV reklamlarını ölçmeye başladığımızdan bu yana, CTV'nin en büyük gücünün potansiyel kullanıcıları dönüşüm hunisinden geçirerek arama ve sosyal medya gibi daha düşük dönüşüm hunisi kanallarına yönlendirmekte yattığını gözlemledik.
Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR) Entegrasyonu: Mobil pazarlamada AR ve VR teknolojilerinin entegrasyonu, marka deneyimleri için yeni fırsatlar sunuyor. Müşterilere satın alma kararı vermeden önce ürün ve hizmetleri sanal olarak deneyimleme fırsatı verir.

Influencerlar Üzerinden Pazarlama (Influencer Marketing): Sosyal medya platformları, mobil kullanımı domine ediyor ve influencelar üzerinden pazarlama da popülaritesini artırıyor. Markaların değerlerine ve hedef kitlelerine uygun olan influencerlar ile işbirliği yapmak, marka bilinirliğini ve güvenilirliğini önemli ölçüde artırabilir ve satışları tetikleyebilir.
Mobil Ödemeler ve Cüzdanlar: Mobil pazarlama, mobil ödemelerin ve dijital cüzdanların yükselişi sayesinde fayda sağlamıştır. Bu geçiş, işletmelerin sorunsuz ve güvenli mobil işlemleri uygulamasını kolaylaştırarak müşteri deneyimini iyileştirirken satın alma sürecindeki eskiden daha sancılı olan dönemi de kısaltıyor.

Sohbet Botları ve Yapay Zeka Destekli Müşteri Hizmeti: Mobil pazarlama, sohbet botu teknolojisindeki ilerlemelerle birlikte, işletmelere anında ve etkili müşteri hizmeti sağlama imkanı sunmaktadır. Yapay zeka destekli sohbet botları, yaygın sorulara cevap verebilir, müşteri geri bildirimleri toplayabilir ve kullanıcıları satın alma süreçlerinde rehberlik edebiliyor, bu da müşteri memnuniyetini ve bağlılığını ciddi anlamda artırıyor.

Veri Odaklı İncelemeler: Mobil etkileşimlerden elde edilen veri bolluğu, pazarlamacılara hedef kitlelerin davranışları ve tercihleri hakkında değerli bilgiler sağlar. Bu verilerin analizi, işletmelerin bilinçli kararlar almasını, kampanyaları optimize etmesini ve daha etkili pazarlama stratejileri oluşturmasını sağlar.

Podcastler: Podcastler güçlü bir pazarlama aracı haline gelmiştir ve artan bir şekilde daha kişisel ve samimi bir bağlantı sağladığı için, geniş bir izleyici kitlesine ulaşma ve etkileşim kurma imkanı sunar. Ayrıca, marka otoritesini ve uzmanlığını pekiştirerek esnek içerik tüketimi, belirli nişlere yönelik hedefleme, çapraz platform promosyonları ve işbirlikleri gibi avantajları vardır. Ölçülebilir performans metrikleri ile podcastler, işletmelerin hedef kitleleriyle daha samimi ve güvenilir bir şekilde iletişim kurmasına ve rekabetçi dijital ortamda güçlü bir varlık oluşturmasına olanak tanır. Podcastleri kapsamlı bir mobil pazarlama stratejisine entegre etmek, markaların öne çıkmasını ve müşterileriyle anlamlı ilişkiler kurmasını sağlayarak önemli faydalar sunabilir.

Pazarlamacılar, avantajları görebilmesi ve doğru stratejiler çizebilmesi adına ne tür araçlardan faydalanabilir?

Burada pazarlamacıların bütüncül bir yaklaşım izleyerek uygulamalarını lanse ettikleri ilk günden itibaren doğru bir yapı kurmaları çok kritik.

Analitik Platformlar: Analitik araçlar, mobil uygulama trafiği, kullanıcı davranışı, dönüşümler ve daha fazlası hakkında değerli veriler sağlar. Pazarlamacılar bu verileri kullanarak müşteri tercihlerini anlayabilir, popüler içerikleri belirleyebilir ve pazarlama çabalarını buna göre optimize edebilir.

Adjust Suite'in kullanıma sunulmasında önemli bir kilometre taşı, Nisan 2022'de Datascape'in piyasaya sürülmesiydi. Adjust'ın gelişmiş analitik çözümü olan Datascape, pazarlamacıların iş açısından kritik KPI'lara ve performans ölçümlerine daha hızlı ve kolay erişimini sağlamak için tasarlandı. Bir SKAdNetwork (SKAN) kontrol paneli sunan Datascape, mobil pazarlamacıların kendilerine sunulan yeni toplu veri noktalarından en iyi şekilde nasıl yararlanabileceklerini anlamalarını ve en yüksek yatırım getirisini sağlamaya devam etmelerini kolaylaştırıyor.

Veri Görselleştirme Yazılımları: Adjust’ın sunduğu Datascape gibi veri görselleştirme araçları, karmaşık verileri görsel, anlaşılabilir grafiklere dönüştürerek daha iyi veri odaklı kararlar almayı ve paydaşlarla etkili iletişim kurmayı sağlar.

Sosyal Medya Analitiği: MMPler ya da sosyal medya platformları genellikle yerleşik analitikler sunar ve bu da hedef kitle demografileri, etkileşim metrikleri ve gönderi performansı hakkında veri sağlar. Pazarlamacılar bu analitikleri kullanarak sosyal medya kampanyalarının etkinliğini ölçebilir ve içeriği hedef kitleyle daha iyi etkileşim kuracak şekilde uyarlayabilir.

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) Sistemleri: CRM sistemleri müşteri etkileşimlerini takip eder ve pazarlamacılara müşteri verilerini etkin bir şekilde yönetme imkanı sunar. Bu araçlar sayesinde müşteri ihtiyaçları, tercihleri ve satın alma geçmişi anlaşılabilir, kişiselleştirilmiş pazarlama kampanyaları ve daha iyi müşteri segmentasyonu yapılabilir.

E-posta Pazarlama Platformları: Mailchimp, Constant Contact, veya HubSpot gibi e-posta pazarlama araçları, e-posta açılma oranlarını, tıklama oranlarını ve dönüşüm oranlarını izlemeye olanak sağlar. Ayrıca, A/B testleri gerçekleştirme konusunda yardımcı olarak pazarlamacılara e-posta kampanyalarını daha iyi performans gösterecek şekilde optimize etme imkanı sunar.

Pazarlama Otomasyon Yazılımları: Marketo, Pardot veya ActiveCampaign gibi pazarlama otomasyon platformları, pazarlama iş akışlarını optimize eder ve otomatik müşteri ilişkileri yönetimi, kişiselleştirilmiş içerik teslimi ve tetikleyici tabanlı pazarlama gibi özellikler sunar. Bu sayede verimlilik ve müşteri etkileşimi arttırılır.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Araçları: SEMrush, Moz veya Ahrefs gibi SEO araçları, pazarlamacıların web sitelerini arama motorları için optimize etmelerine yardımcı olur. Bu araçlar, anahtar kelime performansı, backlink analizi ve rakip araştırması gibi veriler sunarak etkili SEO stratejileri geliştirmeye katkı sağlar.
Anket ve Geri Bildirim Araçları: SurveyMonkey, Typeform veya Google Forms gibi anket araçları, pazarlamacıların müşteri geribildirimlerini, tercihleri ve düşüncelerini toplamasına yardımcı olur. Bu veriler müşteri memnuniyetini, sorun noktalarını ve iyileştirme alanlarını anlamak için kullanılabilir.

Pazarlamacılar bu araçları kullanarak değerli bilgiler elde edebilir, pazarlama çabalarının etkinliğini ölçebilir ve müşteri ihtiyaçları ve tercihlerine uygun başarılı stratejiler oluşturabilirler.

Mobil uygulamalarda veri ve kullanıcı adına güncel eğilimlere baktığımızda kullanıcı ve gelir elde ederken müşteri sadakatini artırabilen şirketler bu eğilimlere bakarak ne gibi aksiyonlar aldı?

Mobil uygulamalarda veri ve kullanıcı perspektifinden mevcut trendlere göre şirketlerin müşteri bağlılığını artırma, yeni kullanıcılar ve gelir elde etme için aldığı önlemler için aşağıdaki kritik noktalara mutlaka değinmeliyiz.

1. Kişiselleştirme ve Kullanıcı Odaklı Deneyimler: Markalar, kullanıcı tercihlerini ve davranışlarını daha iyi anlamak için veri analitiği ve yapay zeka destekli teknolojilere yatırım yapmakta. Kişiselleştirilmiş içerik, ürün önerileri ve kullanıcı odaklı deneyimler sunarak, daha çekici ve ilgili bir uygulama ortamı oluşturuyorlar, bu da müşteri memnuniyetini ve bağlılığını ciddi anlamda artırıyor.

2. Uygulama İçi Ödüller ve Oyunlaştırma: Müşteri bağlılığını artırmak ve kullanıcı devamlılığını (user retention) sağlamak için markaların uygulama içi ödül programları ve oyunlaştırma öğelerini uyguladıklarını sık sık görüyoruz. Sadakat puanları, indirimler veya özel içerik sunarak kullanıcıları daha sık uygulamayı kullanmaya teşvik ederek uzun vadeli bağlılık oluşturuyorlar.

3. Başarılı Oryantasyon ve Kullanıcı Desteği: Oryantasyon yani başlangıç sürecini basitleştirmek çok önemli. Markalar sezgisel oryantasyon deneyimleri oluşturmaya odaklanabilir ve uygulama içi sohbet, yapay zeka destekli sohbet botları ve kendi kendine yardım kaynaklarıyla proaktif müşteri desteği sunabilirler.

4. Sosyal ve Topluluk Entegrasyonu: Markalar, uygulamalarında sosyal özellikler ve topluluk entegrasyonunu kullanıcı etkileşimini ve aidiyet duygusunu artırmak için benimsemiştir. Kullanıcıların birbirleriyle bağlantı kurmalarına, deneyimlerini paylaşmalarına ve etkileşimde bulunmalarına olanak tanıyarak daha güçlü bir bağ kurarlar ve kullanıcı tutulmasını artırırlar. Buna Türkiye’de Yandex Maps’in başarısını bir örnek olarak gösterebiliriz. Basit bir harita uygulaması yerine kullanıcılar yorum bırakabilecekleri bir harita uygulamasını kullanmayı tercih ediyorlar.

5. Sürekli Uygulama Optimizasyonu ve Güncellemeler: Kullanıcı geri bildirimleri ve veri içgörüleri doğrultusunda düzenli olarak uygulamayı optimize etmek ve güncellemek çok önemlidir. Markalar, esnek bir uygulama geliştirme yaklaşımı benimser ve sürekli yeni özellikler ekler, performansı artırır ve sorunları düzeltirse, sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunabilirler.

6. Mobil Ödeme ve Sadakat Programı Entegrasyonu: Mobil ödeme seçeneklerini ve sadakat programlarını uygulamaya entegre etmek, satın alma sürecini basitleştirir ve sadık müşterilere ödüller sunar. Şirketler, ödeme ağ geçitleri ve sadakat platformlarıyla iş birliği yaparak sorunsuz ve ödüllendirici bir kullanıcı deneyimi sunabilirler.

7. Gelişmiş Veri Gizliliği ve Güvenlik Önlemleri: Artan veri gizliliği endişeleri göz önüne alındığında, şirketler kullanıcı verilerinin güvenliğini sağlamak için önlemler almışlardır. Veri toplama uygulamaları konusunda şeffaf olmak ve güçlü güvenlik önlemleri uygulamak, kullanıcılarla güven ilişkisi oluşturarak uzun vadeli uygulama kullanımını teşvik eder.

8. Yenilikçi Reklam Formatları ve Reklam Kişiselleştirme: Reklam gelir stratejileri, yenilikçi reklam formatları ve kişiselleştirilmiş reklamcılığı içermektedir. Şirketler, doğal reklamlar, ödüllü videolar ve kişiselleştirilmiş reklam hedefleme gibi yöntemleri benimseyerek kullanıcı etkileşimini artırırken gelir elde edebilirler.

9. Çok Kanallı Pazarlama ve Kullanıcı Etkileşimi: Kullanıcı tabanını genişletmek için şirketler çok kanallı pazarlama stratejilerine odaklanmışlardır. Sosyal medya, e-posta pazarlama, etkileyici işbirlikleri ve uygulama mağazası optimizasyonunu kullanarak daha geniş bir kitleye ulaşarak kullanıcı edinimi sağlarlar. Ben burada daima tek ya da 3-4 adet kanala odaklanmaktansa çoklu kanal kullanımını öneriyorum.

Sonuç olarak, şirketler, veri odaklı bir yaklaşım benimseyerek mobil uygulama geliştirme ve kullanıcı etkileşimi konusunda önemli adımlar atmışlardır. Kişiselleştirme, sadakat programları, sorunsuz deneyimler ve veri gizliliği önlemleri gibi unsurlar sayesinde müşteri bağlılığını artırma, yeni kullanıcıları çekme ve gelir elde etme hedeflerini başarılı bir şekilde gerçekleştirmeyi amaçlamaktadırlar.

Sizin 2023 yılının son çeyreği için tahminleriniz nelerdir?

Mobil pazarlama uzun yıllar boyunca son temas ilişkilendirmesi ile eş anlamlıydı, ancak bu yeni ortam hepimizin ilişkilendirme ve kampanya başarısını tanımlama konusunda daha geniş bir bakış açısına sahip olmamızı gerektirdi.

Gelişmekte olan iOS kampanya ölçümü ortamına istikrar ve tutarlılık getirmek için tahmine dayalı analitiğe yatırım yapıyoruz.

Tahminleme yöntemini kullanarak yapılan stratejik bütçe pazarlaması önemini artıracak. Burada biz Media Mix Modeling ismini verdiğimiz bir yöntemden faydalanıyoruz. Böylece aslında geçmiş verilerinizi ve sezonsal değişiklikleri göz önünde bulundurarak geleceğe yönelik bir analiz yapıyoruz. MMM ile Connected TV outdoor ve podcast’ler gibi çevrımdışı kanalların performansını da ölçmek mümkün.

CTV ekosistemi sürekli gelişiyor. Pazarlamacıların en başarılı CTV kampanyalarını yürütebilmeleri için trendleri, standartları ve yöntemleri yakından takip etmeleri kritik önem taşıyor.

CTV dünyasının merkezinde ölçümleme ve etki konuları yer alıyor. Bu nedenle, Adjust gibi bağımsız bir MMP sesinin size tarafsız sonuçlar ve CTV'nin mevcut kampanyalarınızla nasıl etkileşime girdiğini ve bunlara nasıl ek değer sağladığını anlamak için gereken bağlamı sağlaması önemlidir.

Vatandaş geliştiriciler (citizen developers), uygulama geliştirmeyi geleneksel yöntemlerin ötesinde ölçeklendirmenin popüler bir yolu olarak ortaya çıkacak. Karmaşık kodlama uygulamalarının, az kodlu ve kodsuz araçlarla ciddi anlamda yer değiştirdiğini göreceğiz. İşletmeler, ürün geliştirmeyi hızlandırabilecek ve hızlı ürün geliştirmeye yönelik artan beklentilerle mücadele edebiliyor olacak.

Büyük markaların reklam ağlarına dönüştüğünü görebiliriz. Büyük markalar, bir reklam ağı haline gelirken kendi birinci taraf verilerinden nasıl gelir elde edebileceklerinin yollarını düşünüyorlar. Pazarlamacılar ve reklamverenler, ölçüm yapmak ve para kazanmak için en kaliteli kullanıcılarından yararlanmaya devam edecek. Kapsamlı kullanıcı havuzlarına sahip markaların bu alanda büyüdüğünü göreceğiz.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş