Cemal Cem Işık:

Madame Coco Genel Müdürü

“İşe Ara Veren Kadınları Yeniden İş Hayatına Kazandırıyoruz”

16 Eylül 2022, Cuma

Ev tekstili ve dekorasyon sektöründe hizmet veren Madame Coco çeşitli nedenlerle çalışma hayatına ara veren ve sonrasında iş hayatına dönmekte zorluk yaşayan kadınları desteklemek amacıyla yeni bir inisiyatif başlattı. Bu kapsamda toplam 370 mağazasında, Marka Elçileri adını verdiği bir sosyal sorumluluk programını hayata geçiren Madame Coco’nun genel müdürü Cemal Cem Işık ile şirketin istihdam yaklaşımı ve yeni çalışma modeli üzerine konuştuk.

Marka Elçileri Programı nedir? Kaç mağazanızda, ne zamandan beri uygulandığını aktarır mısınız?

Madame Coco olarak yüzde 73 ile Türkiye’nin en çok kadın çalışan oranına sahip markalarından biriyiz ve bu anlamda kadın istihdamına çok önem veriyoruz. Marka Elçileri Programı da kadınlarla birebir çalışma süreçlerimiz ve kadın istihdamına verdiğimiz önem kapsamında hayata geçirdiğimiz uygulamalarla ortaya çıktı ve zamanla şekillendi.

Marka Elçileri Programı, çeşitli nedenlerle çalışma hayatına ara vermek durumunda kalan ve sonrasında iş hayatına dönme konusunda zorluk yaşayan kadınları desteklemek üzere oluşturduğumuz bir çalışma modeli. Bu projede çıkış noktamız; daha iyi bir geleceğin, kadınların ekonomik hayatta daha fazla yer almasıyla mümkün olabileceğine olan inancımızdan geliyor. Bu inancımızdan yola çıkarak yaşı ve eğitimi ne olursa olsun, yeniden çalışmak isteyen kadınların ekonomik hayatın içinde yer alabileceğine dikkat çekmeyi hedeflediğimiz Marka Elçileri Programı’nı hayata geçirdik.

Hedefimiz, her mağazamızda en az bir Marka Elçisi olmasını sağlamak. Bu hedefimiz doğrultusunda hem sosyal medya kanallarımızdan tanıtım ve ilan yayınlamaya devam ediyor hem de Marka Elçileri adaylarımızla görüşmelerimizi hızla sürdürüyoruz.

Bu programının başlangıç hikayesinden bahseder misiniz?

Bu program yönetim kurulu başkanımız İlhan Tanacı’nın fikri olarak, kendisine emekli olmuş bir iş arkadaşımızdan gelen samimi bir görüşme teklifi sonrasında ortaya çıktı. Bu arkadaşımız İlhan beye kendi yeteneklerini aktararak işe ihtiyacı olduğundan, emekli bir kadın olarak iş bulma konusunda ne kadar zorlandığından bahsetmiş. Bu arkadaşımızı mağaza müdürü olarak işe aldık ve müşterileriyle kurduğu diyaloğu, sağladığı memnuniyeti, iş tutkusunu, enerjisini görünce hayran kaldık. Böylece hem yeteneği hem isteği çok yüksek olduğu halde iş hayatında fırsat bulamayan kadınlara Madame Coco’nun kapıları sonuna kadar açılmış oldu.

Böylece geçtiğimiz yıl “Tek Ses Olduk” mottosuyla bir lansman düzenleyerek programı başlattık. Proje kapsamında ayrıca kadın çalışanlarımızın seslerini kayıt altına aldık. Çalışanlarımızın proje manifestomuza okuduğu kayıtlar, geliştirilen özel algoritmayla tek tek analiz edildi ve bir ses kimliği meydana getirildi. Ayrıca İstanbul Göktürk’teki mağazamızda şef Şerife Aksoy ile Marka Elçilerimizi bir araya getirdiğimiz bir söyleşi de düzenledik. Bu programla daha çok kadının iş hayatında yer alması için istihdam sağlamaya ve ülke ekonomisine katkıda bulunmayı sürdürüyoruz.

Marka elçilerinizin çalışma süresi, ücret ve talep edilen yetkinlikler açısından mağazalardaki satış temsilcilerinizden farkı nedir?

Marka Elçileri Programı ile Madame Coco ailesine dahil olan çalışma arkadaşlarımızın program kriterleri gereği, daha önce iş hayatında belirli bir tecrübeye sahip olmalarını bekliyoruz. Her Madame Coco çalışanı gibi marka DNA’mızla uyumlu, güler yüzlü, nazik, dinamik ve iletişimi kuvvetli kişiler olmaları da kriterlerimizin arasında yer alıyor. Aslında Marka Elçileri, bir danışman gibi diğer çalışanlarımıza destek olarak müşterilerimizin mağaza ziyaretlerini daha keyifli ve verimli geçirmeleri için çalışıyorlar. Ayrıca, satış danışmanlarımızın yaptıkları her işi Marka Elçileri sürdürüyor.

Marka Elçilerimiz, yaşam alanları için alışveriş yapan müşterilerimizle çok rahat empati kurabildikleri için müşterilerimizin ihtiyaçlarını anlayabiliyor, ürünlerle ilgili kendi tecrübelerini paylaşabiliyorlar. Bu kişilerin satış alanında da müşterilerimiz ile daha yakından ilgilenmelerini bekliyoruz. Marka Elçileri gerçekten de en çok müşteri iletişimi konusunda büyük başarı sergiliyorlar. Bugün program dahilinde bizimle çalışan pek çok Marka Elçisi’nin sadık müşterileri olduğunu biliyoruz. Her biri satış alanında rahat ve keyifli bir performans çıkarıyor. Onların başarılarıyla hem gururlanıyor hem de yaptığımız projenin iş hayatında ikinci bir şans isteyen kadınların hayatında yarattığı değişikliğe şahit oluyoruz.

Marka elçiliği bir ihtiyaçtan mı doğdu yoksa sizin için bir sosyal sorumluluk projesi mi?

Madame Coco olarak, kurulduğumuz günden bu yana hem yurt içinde hem de yurt dışında sürekli büyüyoruz. Bugün Türkiye dahil 18 ülkede 370 mağazamızla hizmet verirken kadın istihdamına ayrı bir önem veriyoruz. Marka Elçileri Programı, Madame Coco’nun yoğun mağaza açılışlarında ihtiyaç duyulan istihdamı sağlamaya çalışırken, kadınlara pozitif ayrımcılık gösteren ve iş hayatında kadının yerini önemseyen bir bakış açısıyla hayata geçirilen bir sosyal sorumluluk projesi olarak başladı.

Yurtdışındaki mağazalarınızda da Marka Elçileri Programı uygulanıyor mu?

Madame Coco olarak, her ülkenin dinamiğini, ihtiyaçlarını ve koşullarını iyi analiz ederek ilerliyoruz. Şu an yurt dışında Marka Elçisi pozisyonumuz bulunmuyor. İlerleyen zamanlarda böyle bir ihtiyacın gelişmesi durumunda, farklı ülkelerde de Marka Elçileri pozisyonu için istihdam sağlama hedefimiz bulunuyor.

Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş