Yıkımın Eşiğinde Danışmanlık Yapmak

Ekim 2013

Daha fazla içerik için

George Bates

YILLAR SÜREN TARTIŞMA VE ÇALIŞMALARDAN SONRA, McKinsey & Company küresel danışmanlık şirketlerinin müşterilerle bağını yeniden şekillendirecek bir dizi iş modeli inovasyonunu 2007’de devreye soktu. Bunların en ilgi çekeni, müşterinin sistemine yerleştirilebilen ve proje tabanlı geleneksel modellerin dışına çıkarak müşteriyle sürekli bir bağ kurulmasını sağlayan yazılım ve teknoloji tabanlı bir analiz aracı olan McKinsey Solutions oldu. McKinsey Solutions ile birlikte danışmanlığın sundukları...

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş