Yeni Bir Ürüne İsim Vermenin En İyi Yolu

Ocak 2023

Daha fazla içerik için

Köklü bir paketli tüketim ürünleri (CPG) şirketi yeni bir ürün piyasaya sürdüğünde, nasıl markalaşacağına dair olası bir yap-boz kararıyla karşı karşıya kalır. Yeni çıkacak ürünü mevcut bir markaya bağlamak (Cherry Coke ve Del Monte Tomato Sauce’da olduğu gibi) cezbedicidir. Müşterilerin aşina olduğu yeni bir ürünü deneme olasılığı daha yüksektir ve şirketler bu gibi ürünleri piyasaya sürmek için daha az pazarlama kaynağı harcar. Ancak bu stratejinin riskleri de var: Zayıf veya başarısız marka genişlemesi, ana markaya zarar verebilir. Coors adlı bira üreticisi alkolsüz bir içecek olan Coors Rocky Mountain Sparkling Water’ı piyasaya sürdüğünde müşterilerin kafası karışmıştı ve bazıları ürünün alkol içeriğini merak ediyordu. Coors suyu ve Coors birası satışları bu durumdan zarar gördü ve yeni ürünün satışı nihayetinde durduruldu.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş