Uzun Vadeli Teşviklere İtiraz

Ekim 2016

Daha fazla içerik için

Araştırma, yöneticilerin ücret paketlerindeki önemli bir bileşeni yeterince değerlendirmemesine dört neden gösteriyor. Alexander Pepper, 27 yılını büyük ölçekli muhasebe danışmanlık şirketlerinde geçirdi ve müşterilerinin CEO’larına ve üst düzey yöneticilerine yönelik ücret sistemlerini oluşturmalarına yardımcı oldu. 1990’ların başından beri ücret paketleri uzun vadeli ve hisse temelli teşvikler içeriyordu ve burada amaç yöneticiler ile hissedarların çıkarlarını birleştirmekti. Ancak Pepper zamanla bu illüzyondan uyandı. “Zamanla, ücret paketlerinin hedeflediği kişilerin bu paketlerden hoşlanmadığını ve paketlerin asıl amacını gerçekleştiremediğini fark ettim.” Pepper, 2000’li yılların başında eğitim hayatına geri döndü, DBA derecesi aldı ve London School of Economics’de ders vermeye başladı. Bugün performans planlarının neden işe yaramadığı hakkında araştırmalar yapıyor. “Yıllarca içinde bulunduğum sistemin yeterince etkili olmadığı gerçeğini gördüm” diyor.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş