Kadınlar Kendi Reklamlarını Erkeklerden Çok Daha Az Yapıyor

Kasım 2020

Daha fazla içerik için

İş görüşmelerinde veya performans değerlendirmelerine katıldığımızda bizden sık sık kendi yeteneklerimizi değerlendirmemiz istenir. Yeni bir araştırma, bunun da cinsiyetin rol oynadığı başka bir alan olduğunu buldu: Çeşitli deneylerde kadınların öz değerlendirmeleri, eşit yeteneklere sahip erkeklerden çok daha düşüktü. Araştırmacılar standart bir yetenek sınavı uyguladıktan sonra 2 bin 696 katılımcıyı özgüven, diğer bir deyişle kaç soruyu doğru cevapladığını düşündükleri konusunda; performans yani işi gerçekten ne kadar iyi yaptıkları konusunda ve kendini tanıtma yani yeteneklerine dair kişisel sorulara yanıtları konusunda ölçülerek değerlendirdi (örneğin, “testte iyi bir performans gösterdim” ifadesine katılma dereceleri). Erkekler performanslarına benzer performans gösteren kadınlara kıyasla kendilerine ortalama olarak yüzde 33 daha yüksek puan verdi.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş