İnovatif Kültürler Hakkındaki Acı Gerçek

Ocak 2019

Daha fazla içerik için

Grace Chon

İnovasyonu destekleyen bir kültür, bir şirketin sadece finansal sonuçları için önem taşımaz. Bu tür bir kültür hem liderlerin hem de çalışanların kurumlarına atfettikleri değeri de etkiler. Dünyanın dört bir yanında verdiğim seminerler ve katıldığım etkinliklerde yüzlerce yöneticiyle gayriresmî olarak görüşmeler yaptım ve onlara inovasyonu norm olarak kabul etmiş bir şirkette çalışmak isteyip istemediklerini sordum. Hiç kimse “Hayır, böyle bir şirkette çalışmak istemem.” demedi. Kim onları suçlayabilir ki: İnovatif kültürler genelde oldukça eğlenceli görünürler. Bazı yöneticilerden bu tür kültürleri tanımlamalarını istediğimde hemen işletme kitaplarında görmeye alıştığımız bazı karakteristikleri saymaya başladılar: Hataya izin vermek, deney yapmaya istekli olmak, psikolojik güven ortamı, yüksek derecede işbirliğinin olduğu ve hiyerarşinin olmadığı bir yapı. Yapılan birçok araştırma da bu davranışların inovasyon performansını artırdığını ortaya koyuyor.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş