Gücün Esiri Olmayın

Ekim 2016

Daha fazla içerik için

Erdemlerinizi kaybetmeden nasıl yükselirsiniz? 20 yılı aşkın süredir davranışlarla ilgili yürüttüğüm araştırmalarda meydana çıkardığım rahatsız edici bir kalıp var: İnsanlar çoğunlukla kişisel özellikleri ve davranışları yoluyla güç kazanır. Bunlar; empati, iş birliği, açık sözlülük, adil olma ve paylaşım gibi başkalarına fayda sağlayacak davranışlardır. Güçlü hissetmeye ya da ayrıcalıklı durumlarının keyfini çıkarmaya başladıklarında ise bu özellikler zayıflamaya başlıyor. Güçlü insanların, diğer insanlara göre, kaba, bencil ya da etik dışı davranışlar gösterme olasılığı daha yüksektir. 19. yüzyıl tarihçi ve siyasetçisi Lord Acton’un yorumu bu durumu güzel açıklıyor: “Gücün, sizi baştan çıkarma eğilimi vardır.”

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş